Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się posiedzenie RBN nt. energetyki jądrowej

0
Podziel się:

W czwartek po godz. 14 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa
Narodowego, która zajmie się bezpieczeństwem energetyki jądrowej i cyberbezpieczeństwem. Oprócz
członków RBN uczestniczą w nim - na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego - eksperci.

W czwartek po godz. 14 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zajmie się bezpieczeństwem energetyki jądrowej i cyberbezpieczeństwem. Oprócz członków RBN uczestniczą w nim - na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego - eksperci.

Po posiedzeniu Rady zaplanowano konferencję prasową prezydenta i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja.

Bronisław Komorowski uważa, że w obliczu narastającego kryzysu zaopatrzenia w źródła energii, trzeba traktować energię jądrową jako poważną alternatywę. Mówił o tym 19 kwietnia w czasie obchodów 25. rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Prezydent przypominał, że Polska w 2009 roku podjęła decyzję o wdrożeniu własnego programu budowy energetyki jądrowej. "Kwestie bezpieczeństwa mają w tym programie priorytetowe znaczenie, dlatego w pełni udzielamy poparcia wszelkim inicjatywom związanym z międzynarodową kontrolą nad technologiami, nad stosowanymi zabezpieczeniami i sprawdzaniem systemu elektrowni jądrowej" - mówił.

Rząd deklaruje, że Polska nie zrezygnuje z planów rozwoju energetyki atomowej jako dodatkowego źródła energii. Premier Donald Tusk powiedział w czwartek dziennikarzom, że bezpieczeństwo energetyki jądrowej to poważny temat i nie dziwi się, że prezydent chce także o tym porozmawiać.

"Nie ja jestem gospodarzem i nie ja jestem autorem programu spotkania, ale będziemy gotowi, żeby odpowiedzieć prezydentowi na wszystkie pytania, także wątpliwości dotyczące przyszłości energetyki jądrowej" - powiedział szef rządu.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska mówiła w tym tygodniu, że Polska nie zrezygnuje z planów rozwoju energetyki atomowej jako dodatkowego źródła, bo nie uda się inaczej pokryć rosnącego zapotrzebowania na energię po racjonalnych kosztach. We wtorek przeciwnicy energetyki jądrowej zarzucali rządowi uprawianie propagandy przy wdrażaniu programu budowy elektrowni atomowych; w rocznicę katastrofy w Czarnobylu demonstrowali przed Ministerstwem Gospodarki.

Rada jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W skład Rady wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz; premier i przewodniczący PO Donald Tusk; szef BBN; ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, obrony narodowej Bogdan Klich, spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller; szefowie partii parlamentarnych: PSL - Waldemar Pawlak, SLD - Grzegorz Napieralski. Prezydent zaprosił także do RBN szefową PJN Joannę Kluzik-Rostkowską.

W czwartkowym posiedzeniu Rady uczestniczą także: prof. Andrzej Strupczewski, prof. Władysław Mielczarski, prof. Andrzej Chmilewski - przewodniczący Rady Atomistyki, prof. Jan Popczyk z Instytutu Elektroenergetyki Sterowania Układów - poinformowała PAP rzeczniczka BBN Joanna Kwaśniewska-Wróbel.

24 marca członkowie RBN debatowali na temat bezpieczeństwa energetycznego, w tym o energii jądrowej. (PAP)

wkr/ mzk/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)