Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się posiedzenie rządu - m.in. o PKW w Afganistanie

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym po godz. 11 posiedzeniu ma m.in. przyjąć wniosek do
prezydenta o przedłużenie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Rząd na rozpoczętym po godz. 11 posiedzeniu ma m.in. przyjąć wniosek do prezydenta o przedłużenie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie istnieje od 2002 r. Początkowo jego liczebność wynosiła ok. 100-200 żołnierzy. Od pierwszej zmiany w 2007 r. wzrosła do 1200 wojskowych. W 2010 r. PKW osiągnął najwyższą dotychczas liczebność - 2600 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie.

Od rozpoczętej jesienią 2011 r. zmiany rozpoczęła się stopniowa redukcja polskich sił, które - podobnie jak wojska innych krajów NATO - zgodnie z sojuszniczymi ustaleniami mają się wycofać do końca 2014 r. Obecnie w Afganistanie służy ok. 2500 Polaków i pracowników, 200 żołnierzy pozostaje w odwodzie w kraju.

Liczebność kolejnej zmiany ma pozostać niezmieniona. Najbliższą redukcję kontyngentu MON przewiduje jesienią 2012 roku, wraz z 12. rotacją.

Do zadań polskich żołnierzy stacjonujących w prowincji Ghazni należą m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa na odcinku drogi łączącej Kabul z Kandaharem, szkolenie afgańskich żołnierzy i policjantów, wsparcie lokalnej administracji i ludności cywilnej.

Rada Ministrów ma przyjąć również wniosek do prezydenta o użycie PKW w składzie sił NATO w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

Ministrowie rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który zakłada, że minister administracji i cyfryzacji ma odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz usuwanie ich skutków. Minister będzie też sprawował nadzór nad funkcjonowaniem systemu powiadamiania ratunkowego. Dotychczas kompetencje te należały do dawnego MSWiA.

Autorzy projektu postulują również w jego uzasadnieniu wskazanie ministra administracji i cyfryzacji jako stałego członka Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Celem proponowanych zmian jest ujednolicenie zasad oddawania do użytku dróg publicznych, szczególnie przez odstąpienie od zasady, iż decyzje o pozwoleniu na użytkowanie drogi wydają wojewodowie albo właściwi starostowie - takie kompetencje będą mieli: wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Kolejny cel zmian, to określenie jednoznacznych warunków oraz zasad wydawania warunkowych decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi - pomimo niewykonania części robót wykończeniowych, lub innych robót budowlanych, a także niespełniania niektórych wymagań ochrony środowiska.

Proponowane zmiany zmierzają do zapewnienia przejezdności dróg przed Euro 2012 - propozycja wyznacza dopuszczalne odstępstwa oraz nakłada na właściwy organ obowiązek ustalenia terminu ostatecznego zakończenia wszystkich prac oraz spełnienia wymagań ochrony środowiska. (PAP)

mrr/ laz/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)