Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło sie posiedzenie Sejmu

0
Podziel się:

Sejm, który w środę o godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, będzie
debatował m.in. nad projektem, który otwiera drogę do prywatyzacji PLL LOT, a także nad trzema
projektami nowelizacji kodeksu karnego zmieniającymi zasady ścigania przestępstw na tle seksualnym.

Sejm, który w środę o godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, będzie debatował m.in. nad projektem, który otwiera drogę do prywatyzacji PLL LOT, a także nad trzema projektami nowelizacji kodeksu karnego zmieniającymi zasady ścigania przestępstw na tle seksualnym.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożył Grzegorz Janik (PiS), który w Sejmie objął mandat po Bolesławie Piesze. Piecha został w kwietniu senatorem w wyborach uzupełniających w Rybniku. Wybory były konieczne po śmierci senatora PO Antoniego Motyczki.

W porządku środowych obrad jest drugie czytanie rządowego projektu ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego PLL LOT. Projekt umożliwia sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT i tym samym otwiera drogę do prywatyzacji spółki. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Skarb Państwa jest zobowiązany do zachowania pakietu 51 proc. akcji PLL LOT. Ministerstwo skarbu uważa, że przekłada się to na mniejsze zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Sejm zajmie się też w środę trzema projektami zmian w kodeksie karnym. Komisja kodyfikacyjna w połowie kwietnia zakończyła pracę nad projektami nowelizacji kk w części dotyczącej przestępstw na tle seksualnym. Komisja poparła rozwiązania zawarte w dwóch projektach PO (projekty nowelizują również kodeks postępowania karnego)
.

Chodzi o zmianę zasad ścigania przestępstw na tle seksualnym. Obecnie, aby wszcząć postępowanie ws. np. gwałtu, potrzebny był formalny wniosek osoby pokrzywdzonej. Po noweli wniosek taki nie będzie już potrzebny, a prokuratura lub policja będzie mogła wszcząć postępowanie z urzędu. Zarazem, aby pozostawić ofierze możliwość wyrażenia woli zachowania tych spraw w prywatności (czym uzasadniano formalny wymóg uzyskania wniosku od ofiary), zamiast wniosku o wszczęcie śledztwa, do czasu rozpoczęcia procesu będzie ona mogła wnieść o nieściganie sprawcy.

Drugi z projektów PO wprowadza zasadę, że ofiary przestępstw seksualnych są przesłuchiwane w całym postępowaniu raz (powtórne przesłuchania byłyby możliwe tylko wyjątkowo), w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania byłby nagrywany, aby sąd łatwiej mógł je ocenić.

Komisja kodyfikacyjna negatywnie oceniła natomiast propozycje zawarte w projekcie Solidarnej Polski. SP chce zaostrzenia - nawet do poziomu 15 i 25 lat więzienia - kar za gwałt oraz gwałt szczególnie okrutny i wobec nieletnich. (PAP)

mkr/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)