Notowania

wiadomości
20.11.2013 09:30

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

W środę po godz. 9 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. sprawozdaniem komisji z projektów ustaw o ogrodach działkowych, zmianami w kodeksie wyborczym oraz projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

W środę po godz. 9 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. sprawozdaniem komisji z projektów ustaw o ogrodach działkowych, zmianami w kodeksie wyborczym oraz projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej.

Sejm od kilku miesięcy pracuje nad nowym prawem działkowym, którego poprawienie nakazał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny. Termin dany posłom przez TK mija w styczniu 2014 r. Komisje pracują nad czterema projektami, ale wiodącym jest projekt obywatelski, przygotowany przez Polski Związek Działkowców. W dotychczasowych pracach jednym z najpoważniejszych problemów była kwestia uwłaszczenia działkowców.

W ubiegły piątek z przedstawicielami działkowców spotkał się premier Donald Tusk. Po spotkaniu ogłoszono, że doszło do kompromisu i kwestia uwłaszczenia uregulowana zostanie w odrębnej ustawie. Według premiera jest szansa, iż projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony.

Posłowie rozpatrzą też w środę m.in. projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-13 oraz projekt zmian kodeksu wyborczego autorstwa SLD. Wprowadza on m.in. zakaz kampanii wyborczej na terenie kościołów oraz innych związków wyznaniowych.

Na czwartek w Sejmie zaplanowano debatę nad rządowym projektem zmian w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz nad projektami zmian w kodeksie karnym autorstwa klubów PO i SLD. Projekty dotyczą wydłużenia terminu przedawnienia ścigania przestępstw seksualnych popełnionych wobec dzieci. Z kolei projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa klubu Solidarnej Polski, który również będzie procedowany w czwartek, rozszerza katalog czynów niepodlegających instytucji zatarcia skazania o zbrodnię zabójstwa.

Posłowie zajmą się także w czwartek senackimi poprawkami do ustawy dotyczącej izolacji groźnych zabójców już po odbyciu przez nich kary. Najważniejsza z nich ogranicza grupę więźniów podlegających pod te przepisy do tych, którzy odbywają karę w tzw. systemie terapeutycznym. Pozostałe poprawki Senatu m.in. doprecyzowują zasady postępowania przed sądem w sprawach dotyczących umieszczenia w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (ma on powstać na mocy tej ustawy), a także uściślają warunki stosowania w nim przymusu bezpośredniego. (PAP)

par/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz