Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się spotkanie premiera z klubem PSL

0
Podziel się:

We wtorek około godz. 19 rozpoczęło się w Sejmie spotkanie premiera Donalda
Tuska z parlamentarzystami klubu PSL nt. rządowych planów podniesienia wieku emerytalnego. Ludowcy
są za, ale pod warunkiem umożliwienia matkom przechodzenia wcześniej na emeryturę.

We wtorek około godz. 19 rozpoczęło się w Sejmie spotkanie premiera Donalda Tuska z parlamentarzystami klubu PSL nt. rządowych planów podniesienia wieku emerytalnego. Ludowcy są za, ale pod warunkiem umożliwienia matkom przechodzenia wcześniej na emeryturę.

Jak relacjonuje na Twitterze rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński, po rozpoczęciu spotkania premier powiedział, że "to rozmowa między politycznymi przyjaciółmi". Z kolei - według relacji Kosińskiego - szef klubu PSL Jan Bury oświadczył: "w sprawach istotnych zawsze dochodziliśmy do porozumienia".

Rząd chce - zgodnie z zapowiedziami premiera z expose - stopniowo zrównywać i podwyższać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia. Poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty ma zostać w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040.

PSL zgadza się wprawdzie na podwyższenie wieku emerytalnego, ale przy umożliwieniu matkom przechodzenia wcześniej na emeryturę. Ludowcy proponują, by po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy kobiety byłby skracany o trzy lata. Zgodnie z planem PSL wcześniejsza emerytura dla kobiet, które wychowały dzieci, byłaby prawem, nie przymusem.

Zdaniem wicepremiera, szefa PSL Waldemara Pawlaka system emerytalny musi uwzględniać aspekt społeczny i demograficzny. Według niego koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Wcześniej we wtorek premier powiedział dziennikarzom, że jest trochę sceptyczny "jeśli chodzi o koncepcje Polskiego Stronnictwa Ludowego" w sprawie wieku emerytalnego kobiet.

"Wydaje mi się, że wiele środowisk kobiecych jest także lekko zaniepokojonych (...), jest wiele głosów, które pokazują, że wpisanie roli macierzyńskiej w ustawę emerytalną to byłaby tak naprawdę kolejna stygmatyzacja, nie dla wszystkich negatywna, ale na pewno naznaczałaby kobiety" - powiedział Tusk.

Premier dodał, że umówił się z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem, iż bardzo poważnie potraktują konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe ws. projektu zmian w emeryturach.

"To nie jest tak, że ja zamknąłem oczy i mówię: będziemy rozmawiali, ale niczego nie zmienimy. Będę natomiast namawiał partnerów, w tym PSL, aby szukać dobrych pomysłów i - jeśli trzeba - także finansowanych z budżetu państwa w granicach odpowiedzialności na rzecz wspomagania polskiej rodziny, ale bez zniekształcania tej ustawy" - zapowiedział Tusk.

Przekonywał, że ktoś, kto dostał taką szansę jak PO i PSL od wyborców "ma święty obowiązek wziąć na siebie odpowiedzialność za najtrudniejsze decyzje, mamy prezydenta, który sprzyja reformom, mamy większość, mamy cztery lata".

Z kolei Pawlak powiedział we wtorek, że bardzo liczy na konsultacje ws. reformy emerytalnej. Dodał, że - jego zdaniem - możliwe jest osiągnięcie kompromisu w tej sprawie. (PAP)

mzk/ stk/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)