Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się spotkanie premiera z Porozumieniem Zielonogróskim

0
Podziel się:

We wtorek po godz. 10 w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa
rządu Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze rodzinni z
PZ od podniesienia stawki za świadczenia uzależniają podpisanie kontraktów z NFZ na 2011 rok.

We wtorek po godz. 10 w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa rządu Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze rodzinni z PZ od podniesienia stawki za świadczenia uzależniają podpisanie kontraktów z NFZ na 2011 rok.

W spotkaniu bierze też udział minister zdrowia Ewa Kopacz.

Porozumienie Zielonogórskie o możliwość spotkania z premierem poprosiło w poniedziałek. "Zwracamy się do pana, jako osoby odpowiedzialnej za ponad 38 milionów Polaków, gdyż z rosnącym niepokojem obserwujemy działania podejmowane przez resort zdrowia kierowany przez panią minister Ewę Kopacz" - oświadczyło PZ.

PZ przestrzega, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, lekarze rodzinni zrzeszeni w federacji nie podpiszą kontraktów z NFZ na 2011 r.

PZ domaga się wzrostu o 72 grosze tzw. stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie stawka wynosi 8 zł.

NFZ podkreśla, że nie ma pieniędzy na taką podwyżkę. Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do PZ, które zrzesza ponad 14 tys. lekarzy. NFZ zapowiada, że tym lekarzom, którzy nie podpiszą kontraktu, zostaną wypowiedziane umowy na wypisywanie recept leków refundowanych.

PZ domaga się podwyższenia stawki za świadczenie, gdyż zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ (wydanym na podstawie rozporządzenia MZ), od stycznia 2011 r. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów - dzieci i młodzieży. Dane będą dotyczyły m.in. liczby wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień. Świadczenia te stanowią 5 proc. z 1,35 mln świadczeń udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Ze źródeł zbliżonych do kierownictwa MZ, PAP dowiedziała się, że nie będzie dodatkowych środków na świadczenia wykonywane w podstawowej opiece zdrowotnej. Możliwe są natomiast zmiany dotyczące obowiązków sprawozdawczych lekarzy pierwszego kontaktu.

Porozumienie Zielonogórskie to federacja związków pracodawców ochrony zdrowia, głównie działających w podstawowej opiece zdrowotnej, którzy jesienią 2003 roku sprzeciwili się warunkom kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanym przez NFZ. Na początku 2004 r. gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ były zamknięte.

Obecnie do porozumienia należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw - ponad 14 tys. lekarzy. Wyjątkiem jest Zachodniopomorskie. PZ deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników. (PAP)

kno/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)