Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się wspólne posiedzenie zarządu SLD i klubu Lewicy

0
Podziel się:

W poniedziałek po godzinie 18 rozpoczęło się
w Sejmie wspólne posiedzenie Zarządu Krajowego SLD i klubu Lewicy.
Gremia te mają zdecydować, jak posłowie Lewicy zagłosują w sprawie
prezydenckiego weta do noweli ustawy medialnej.

W poniedziałek po godzinie 18 rozpoczęło się w Sejmie wspólne posiedzenie Zarządu Krajowego SLD i klubu Lewicy. Gremia te mają zdecydować, jak posłowie Lewicy zagłosują w sprawie prezydenckiego weta do noweli ustawy medialnej.

Wszystko wskazuje na to, że klub Lewicy (który w większości tworzą posłowie SLD) nie poprze odrzucenia weta. Do odrzucenia weta w Sejmie potrzeba większości trzech piątych głosów. Koalicja PO-PSL nie ma takiej większości.

Szef SLD Grzegorz Napieralski mówił w poniedziałek w radiowych "Sygnałach Dnia", że decyzja Sojuszu w sprawie głosowania nad prezydenckim wetem do noweli ustawy medialnej "została już dawno podjęta". Jak podkreślił, SLD uważa tę ustawę za "złą i szkodliwą". Jego zdaniem doprowadzi ona do jeszcze większego niż obecnie "politycznego zawłaszczenia mediów publicznych".

Według informacji PAP od polityka Sojuszu zbliżonego do kierownictwa partii, posłowie Lewicy prawdopodobnie w czasie głosowania nad wetem prezydenta wstrzymają się od głosu.

Przyjęta w marcu przez Sejm, z inicjatywy PO, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, zmienia m.in. zasady wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rad nadzorczych oraz zarządów mediów publicznych. Zaproponowane przez koalicję PO-PSL zmiany zawetował w połowie maja prezydent Lech Kaczyński.

W poniedziałek, jeszcze przed posiedzeniem zarządu SLD i klubu Lewicy, miało dojść do spotkania Napieralskiego z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim. W piątek obaj politycy mieli rozmawiać przez telefon. Według rzecznika SLD Tomasza Kality, do żadnej z tych rozmów jednak nie doszło.

Chlebowski powiedział w poniedziałek po południu dziennikarzom w Sejmie, że PO nie będzie już prowadzić żadnych rozmów z Lewicą na temat odrzucenia prezydenckiego weta do ustawy medialnej. "Nie rozmawiałem w poniedziałek (z Napieralskim - PAP) i nie mam zamiaru rozmawiać. Wspólne rozmowy zakończyły się naszą konkretną propozycją. W tej chwili, na najbliższym posiedzeniu Sejmu musi być głosowane weto prezydenta do ustawy medialnej" - podkreślił Chlebowski.

Jak tłumaczył, ustalił z Lewicą propozycje, które były do zaakceptowania przez PO: "konkretne" wnioski Lewicy do ustawy o KRRiT i współpraca nad tzw. dużą ustawą medialną. Zdaniem Chlebowskiego, Napieralski podjął decyzję o poparciu weta prezydenckiego już wcześniej, a obecnie - jak ocenił - szef SLD "prowadzi dziwną grę".

Zdaniem Napieralskiego wypowiedź szefa klubu PO jest "skandaliczna". "Walki o własne projekty nie nazywam żadnym kupczeniem. To jest normalna oferta każdego klubu parlamentarnego, myślę, że bardzo dobra oferta" - powiedział Napieralski dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia zarządu SLD i klubu Lewicy.

Jak dodał, jeśli Chlebowski w ten sposób określił ich wspólne rozmowy zeszłotygodniowe, to jest mu "bardzo przykro z tego powodu". "To pokazuje, że to Platforma Obywatelska jest hamulcowym zmian w mediach publicznych, nie chce silnych mediów publicznych i także chce zawłaszczyć rynek mediów elektronicznych, prywatnych" - ocenił lider Sojuszu. (PAP)

mkr/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)