Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się wysłuchanie obywatelskie ws. in vitro

0
Podziel się:

Problemy osób leczących się z powodu
bezpłodności, ich postulaty i oczekiwania w stosunku do
projektowanej ustawy nt. in vitro to główny temat wysłuchania
obywatelskiego, które w poniedziałek rozpoczęło się w Sejmie.

Problemy osób leczących się z powodu bezpłodności, ich postulaty i oczekiwania w stosunku do projektowanej ustawy nt. in vitro to główny temat wysłuchania obywatelskiego, które w poniedziałek rozpoczęło się w Sejmie.

Inicjatorami spotkania są organizacje pozarządowe: Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Stowarzyszenie Nasz Bocian oraz zespół, który pracuje nad obywatelskim projektem ustawy o in vitro.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Marek Balicki (SdPl-NL) nie jest to wysłuchanie publiczne, które dotyczy już gotowego projektu ustawy, ale dyskusja na temat projektowanych założeń. "Chcemy dowiedzieć się, jakie są oczekiwania najbardziej zainteresowanych i wymienić się spostrzeżeniami" - powiedział Balicki.

Projekt ustawy bioetycznej regulującej m.in. procedury związane z zapłodnieniem in vitro przygotowany przez Jarosława Gowina (PO) przewiduje m.in. prawną ochronę embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, a także zakaz selekcjonowania zarodków.

Nad obywatelskim projektem pracują m.in. niektórzy członkowie zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, który działał przy kancelarii premiera pod kierunkiem Gowina: genetycy prof. Ewa Bartnik i prof. Jacek Zaremba, etycy prof. Jacek Hołówka i prof. Zbigniew Szawarski oraz prawnik prof. Eleonora Zielińska. W związku z tym, że wypracowane przez nich założenia nie zostały uwzględnione w projekcie Gowina, podjęto inicjatywę stworzenia obywatelskiego projektu. Ma on dopuszczać m.in. tworzenie nadliczbowych zarodków, przechowywanie ich oraz stosowanie diagnostyki preinplantacyjnej.

Na początku września zeszłego roku do marszałka Sejmu trafił projekt przygotowany przez posłankę Joannę Senyszyn (Lewica), zakładający finansowanie przez NFZ zapłodnienia in vitro do trzeciej próby.

Zgłoszenie własnego projektu autorstwa Bolesława Piechy (PiS) zapowiadał także klub PiS, jednak w styczniu postanowił wstrzymać się z tym do czasu, aż PO przedstawi swoje propozycje. (PAP)

akw/ kno/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)