Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się 35. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"

0
Podziel się:

Spektaklem "Ziemia obiecana" według Reymonta w reż. Jana Klaty w wykonaniu
zespołu Teatru Polskiego z Wrocławia rozpoczęły się w piątek 35. Opolskie Konfrontacje Teatralne
"Klasyka Polska". W programie festiwalu jest siedem przedstawień konkursowych.

Spektaklem "Ziemia obiecana" według Reymonta w reż. Jana Klaty w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego z Wrocławia rozpoczęły się w piątek 35. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". W programie festiwalu jest siedem przedstawień konkursowych.

"Od wielu lat festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i służy upowszechnianiu narodowych dzieł sztuki teatralnej. Wszystkie przedstawienia prezentowane podczas +Konfrontacji+ to utwory, których pierwodruk lub prapremiera miał miejsce ponad 50 lat temu. Mam nadzieję, że dostarczą państwu niezapomnianych wrażeń" - mówiła podczas otwarcia imprezy wicemarszałek Opolszczyzny Teresa Karol.

Oprócz "Ziemi obiecanej" w konkursie startują: "Szewcy" Witkacego w reż. Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, "Zemsta" Fredry w reż. Weroniki Szczawińskiej z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Iwona księżniczka Burgunda" Gombrowicza z opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reż. Mariana Pecko.

Dyrektor festiwalu, a zarazem opolskiego teatru Tomasz Konina nie przypomina sobie, żeby w konkursie "Konfrontacji" startował kiedykolwiek teatr lalek. "Myślę sobie, że wielkość spektaklu ani forma nie ma znaczenia. Jeśli jest dobry, to wiadomo, że jego miejsce jest na festiwalu. To na pewno urozmaicenie programu, w którym grają wielkie teatry z wielkimi aktorami. Tu mamy powierzchniowo mniejszy teatr, ale świetny spektakl, ze świetnymi aktorami i lalkami" - ocenił dyrektor.

Publiczność i jury obejrzą także spektakle: "Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja" w reż. Pawła Wodzińskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz "Pijacy" Bohomolca w reż. Barbary Wysockiej z Narodowego Starego Teatru w Krakowie i przygotowane przez gospodarzy przedstawienie "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Igi Gańczarczyk.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi jest m.in. konferencja naukowa "Klasyka polska. Kanon alternatywny", wystawa fotografii Edwarda Hartwiga "Spotkania z Chopinem" z okazji Roku Chopinowskiego, a także - po raz pierwszy w historii opolskiej imprezy - spektakl dla dzieci. Zespół opolskiego dramatu pokaże w plenerze - nad stawkiem Barlickiego, obok Wieży Piastowskiej - inscenizację tekstu Marii Kownackiej "O Kasi, co gąski zgubiła". Konkursowe spektakle oceniać będzie jury, do którego w tym roku zaproszono Andrzeja Łapickiego, Tadeusza Nyczka, Olgę Tokarczuk i Tymona Tymańskiego. Festiwalowy werdykt poznamy w nocy z piątku na sobotę (30/31 kwietnia), po zakończeniu ostatniego przedstawienia konkursowego. (PAP)

jsz/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)