Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęły się Dni Zamenhofa w Białymstoku

0
Podziel się

Pokazy esperanckich filmów, lekcja nauki języka i koncerty - znalazły się
m.in. w programie 11. Dni Zamenhofa, które w piątek rozpoczęły się w Białymstoku. Są związane ze
151. rocznicą urodzin twórcy esperanto, który w tym mieście urodził się i spędził dzieciństwo.

bCZKWXAR

Pokazy esperanckich filmów, lekcja nauki języka i koncerty - znalazły się m.in. w programie 11. Dni Zamenhofa, które w piątek rozpoczęły się w Białymstoku. Są związane ze 151. rocznicą urodzin twórcy esperanto, który w tym mieście urodził się i spędził dzieciństwo.

Dni Zamenhofa potrwają do niedzieli, a zostały zorganizowane z inicjatywy Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Jego prezes Elżbieta Karczewska powiedziała PAP, że to bardzo ważne, żeby pamiętać o takich osobach, jak Zamenhof. "Przecież to nie tylko historia naszego miasta, ale historia całego świata" - dodała.

Dlatego podczas Dni Zamenhofa nie zabraknie imprez promujących język esperanto. To m.in. próbna lekcja tego języka, filmy esperanckie, a także wykłady, np. o prasie esperanckiej. Wręczone zostaną też trzy statuetki esperanckiego kwartalnika literackiego "Spegulo", za działalność na rzecz esperanto.

Odbędzie to również prezentacja planów wydawniczych esperanckiej biblioteki Esperanto Libraro, powstałej w maju, filii Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Ma to być m.in. książka dla dzieci o niewidomym kocie Kolorze, który wyrusza w świat na spotkanie z Innym. Ma być wydana w czterech językach - polskim, niemieckim, esperanto i angielskim oraz pismem Braille'a.

bCZKWXAT

W sobotę esperantyści tradycyjnie złożą kwiaty przy pomniku Ludwika Zamenhofa w centrum miasta, następnie wezmą udział we mszy św. w języku esperanto. Wieczorem zaplanowano przyjęcie urodzinowe. Dni zakończy niedzielny spektakl "Opowieści z Białegostoku".

Większość imprez odbędzie się w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Placówka powstała z okazji 94. Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w Białymstoku w 2009 roku z udziałem 2 tys. esperantystów z całego świata. W Centrum działa też esperancka biblioteka.

Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.

bCZKWXAZ

Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto. (PAP)

swi/ rof/

bCZKWXBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)