Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się I Warszawskie Targi Książki

0
Podziel się:

W czwartek w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęły się I Warszawskie Targi
Książki, które potrwają do niedzieli. Bierze w nich udział 312 wydawców, a towarzyszyć im będzie
prawie 300 wydarzeń - spotkań autorskich, konferencji, wystaw, a także imprez dla dzieci.

*W czwartek w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęły się I Warszawskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli. Bierze w nich udział 312 wydawców, a towarzyszyć im będzie prawie 300 wydarzeń - spotkań autorskich, konferencji, wystaw, a także imprez dla dzieci. *

Warszawskie Targi Książki, organizowane przez firmę Murator Expo, powołane zostały do życia w marcu tego roku z inicjatywy wydawców niezadowolonych z usług firmy Ars Polona, organizatora Międzynarodowych Targów Książki, których 55 edycja rozpocznie się 20 maja. Konkurencyjne wobec siebie imprezy podzieliły środowisko polskich edytorów. Na udział w WTK zdecydowały się takie oficyny jak Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press.

Główne imprezy Warszawskich Targów Książki w tej edycji, a także w następnych latach, mają ogniskować się wokół prezentacji i dyskusji dotyczących nowych technologii, które od kilku lat są obecne na rynku książki. Podczas Forum Nowych Technologii odbędą się spotkania i prelekcje, poświęcone prezentacji nośników i czytników nowej generacji, wyzwaniom, przed jakimi staje branża w dobie elektronicznej dystrybucji książek i prasy, oraz zagadnieniom obejmującym kwestie ochrony własności intelektualnych i praw autorskich.

Uczestnicy konferencji "Książka elektroniczna - zagrożenie czy szansa" szukać będą odpowiedzi na pytania o to, kto zyska, kto zaoszczędzi, a kto straci na książce elektronicznej. Seminarium "Biblioteki cyfrowe a zabezpieczenie praw twórców i wydawców" poświęcone będzie ochronie wartości intelektualnych w środowisku cyfrowym. W ramach seminarium "Prawo autorskie - inicjatywy zmian" omówione zostaną m.in. inicjatywy regulacji w zakresie prawa autorskiego Unii Europejskiej.

W czwartek wręczone zostaną nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Sezonu Wydawniczo- Księgarskiego IKAR. Dwunastego już laureata nagrody poznamy tego samego dnia, podczas Wieczoru Wystawców w Pałacu Prymasowskim.

Także w czwartek odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu Książka Audio Roku na najlepsze audiobooki 2009. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce, zorganizowana w odpowiedzi na wzrost popularności książek w wersji audio. W tegorocznej, drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku jury nominowało 40 tytułów w takich kategoriach, jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka, poradniki oraz graficzne opracowanie publikacji. Nowością tegorocznej edycji konkursu jest Plebiscyt Internautów.

W piątek Polskie Towarzystwo Wydawców Książek ogłosi wyniki jubileuszowej 50. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku. Nagrodzone książki będą eksponowane na specjalnej wystawie. Fundacja Kultury Polskiej wręczy honorową nagrodę "Za promocję polskiej książki na świecie", którą przyznaje nieprzerwanie od 1988 roku.

Jednym z ważniejszych wydarzeń Warszawskich Targów Książki będzie wręczenie nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, które odbędzie się w niedzielę w Sali Koncertowej (VI piętro PKiN) o godz. 19.

W niedzielę Warszawskie Targi Książki zakończy uroczysty koncert, na którym wystąpią libańska śpiewaczka Nadine Nassar oraz sekstet Włodzimierza Nahornego. Podczas koncertu wręczone zostaną nagrody w konkursie "Edycja Chopin 2010" na najlepszą książkę wydaną z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora. Tytuły zgłoszone do konkursu oceniane są w trzech kategoriach: edycje dla dzieci i młodzieży, edycje o charakterze popularyzatorskim oraz edycje albumowe.

Podczas Warszawskich Targów Książki w salach Pałacu Kultury i Nauki odbywać się będą spotkania z autorami, do stoisk wydawców można też będzie przyjść po autograf ulubionego pisarza. Na WTK gościć będzie blisko 200 pisarzy m.in. Hanna Krall, Janusz Degler, Władysław Bartoszewski, Tomas Venclova, Urszula Kozioł, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Józef Hen, Kazimierz Orłoś.

Podczas targów można będzie zobaczyć jubileuszową wystawę Józefa Wilkonia - światowej sławy ilustratora książek dla dzieci. Pokazana zostanie także wystawa Archiwum Państwowego m.st. Warszawy: "Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego 1904-1939" - warszawskiego fotografa amatora, kronikarza starej Warszawy, a w szczególności Starego Miasta. Wydawnictwo Bosz zaprasza na˙wystawę "Podróże z Chopinem".

"Tygodnik Powszechny" zaprasza podczas targów na "Lekcję czytania" - akcję w ramach której licealiści będą się uczyć od pisarzy i eseistów rozmawiać o literaturze. Spotkanie poprowadzi Marek Bińczyk, a omawianą lekturą będzie opowiadanie "Kopista Bartleby" Hermana Melville'a. Na dzieci czekać będzie "Kącik w Muchomorkowie", a w nim wiele atrakcji takich jak malowanie, zajęcia plastyczne, tworzenie własnej książki, konkursy z nagrodami, układanie puzzli, zagadki na temat bajek.

Kontynuacją Warszawskich Targów Książki po 16 maja będą Wirtualne Targi Książki w sieci. Będą one dostępne w dniach 17-23 maja pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl (PAP)

aszw/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)