Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęły się konsultacje Komorowskiego z liderami partii ws. RBN

0
Podziel się

W poniedziałek po godz. 15 w Belwederze rozpoczęły się konsultacje
marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki prezydenta, z liderami partii
politycznych w sprawie powołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

bEgCeYOd

*W poniedziałek po godz. 15 w Belwederze rozpoczęły się konsultacje marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki prezydenta, z liderami partii politycznych w sprawie powołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. *

W konsultacjach uczestniczą: premier, szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski i wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak.

"Nie traktuję tego spotkania jako cząstki kampanii wyborczej. Ma ono sprzyjać stabilizacji państwa polskiego i budowaniu forum współpracy politycznej po wyborach" - mówił Komorowski na briefingu prasowym przed spotkaniem.

bEgCeYOf

Marszałek Sejmu chce powołać w skład RBN: premiera, wicepremiera, ministra spraw zagranicznych, ministra obrony narodowej, ministra finansów, prezesa Narodowego Banku Polskiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz liderów głównych partii politycznych. Z Radą współpracować mają byli prezydenci i byli premierzy. Komorowski rozmawiał w tej sprawie w poniedziałek z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków przeciwdziałania im.

Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.(PAP)

tgo/ ajg/ ura/ jbr/

bEgCeYOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)