Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się obchody 65 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

0
Podziel się:

Poranną mszą świętą w intencji pomordowanych w łódzkim getcie rozpoczęły się w
czwartek główne uroczystości obchodów 65 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Ich kulminacyjnym
punktem będzie odsłonięcie, z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w godzinach popołudniowych w
Parku Ocalałych - Pomnika Polaków Ratujących Żydów w okresie II wojny światowej .

Poranną mszą świętą w intencji pomordowanych w łódzkim getcie rozpoczęły się w czwartek główne uroczystości obchodów 65 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Ich kulminacyjnym punktem będzie odsłonięcie, z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w godzinach popołudniowych w Parku Ocalałych - Pomnika Polaków Ratujących Żydów w okresie II wojny światowej .

"Ta świątynia (kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na terenie b. getta - PAP) i przyległe do niej ulice, place i domy są niemymi świadkami okrucieństwa i cierpień. Niech dzisiaj będą symbolem nadziei i pokoju" - mówił podczas kazania ks. kanclerz Andrzej Dąbrowski. Zwrócił się do wiernych, by pamiętali o tamtej tragedii, modlili się i aby była ona przestrogą, by w przyszłości nie doszło do podobnych zdarzeń.

Po mszy obchody przeniosą się na b. stację kolejową Radegast, skąd w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, a później deportowano ich do obozów zagłady. Złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Stamtąd też wyruszy do Parku Ocalałych Marsz Pamięci.

Według organizatorów, w tym roku na uroczystości zarejestrowało się ponad 2,2 tys. osób, wśród nich 116 ocalałych i prawie 400 dziennikarzy.

Hitlerowcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. - jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Na obszarze 4 km kw., w najbardziej zaniedbanej części dzielnicy Bałuty i Starego Miasta, zamknięto ponad 160 tys. osób. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Więziono tutaj m.in. dwie siostry Franza Kafki, które później zagazowano w Chełmnie nad Nerem. W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, później - do obozu Auschwitz-Birkenau. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało od 5 do 12 tysięcy osób. (PAP)

jaw/ duk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)