Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się obchody powstania getta w Piotrkowie Trybunalskim

0
Podziel się:

W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się uroczyste obchody 70.
rocznicy utworzenia getta, które powstało w tym mieście 5 października 1939 r. Było to pierwsze
getto w krajach okupowanych przez hitlerowców.

W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się uroczyste obchody 70. rocznicy utworzenia getta, które powstało w tym mieście 5 października 1939 r. Było to pierwsze getto w krajach okupowanych przez hitlerowców.

Piotrkowskie getto mieściło się na Starym Mieście i swoim zasięgiem obejmowało dawną dzielnicę żydowską - Rynek oraz ulice: Grodzką, Garncarską i Starowarszawską. Początkowo Niemcy umieścili tam 12 tys. Żydów. W późniejszym okresie ich liczba wzrosła do ok. 30 tys.

W połowie października 1942 r. rozpoczęto eksterminację ludności getta. Do 21 października wywieziono do obozów w Treblince i Majdanku 22 tys. osób. Na przełomie lat 1942/1943 w getcie piotrkowskim żyło jeszcze około 5 tys. Żydów, których systematycznie mordowano i wywożono do obozów w Bliżynie i Pionkach.

Uroczystości związane z 70. rocznicą utworzenia getta rozpoczęły się w Lesie Rakowieckim - miejscu kaźni nieznanej do dzisiaj liczby ludności narodowości polskiej i żydowskiej. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci 560 Żydów zamordowanych przez hitlerowców 20 grudnia 1942 r. oraz 39 dzieci żydowskich zamordowanych w lipcu 1943 r.

"To niewyobrażalne zło, które się tu dokonało i które stało się, niestety, wyobrażalne, to, co się tutaj z Żydami stało, daje nam obraz tej ciemnej strony natury ludzkiej. Do jakich nizin człowiek jest zdolny się stoczyć. Ten obraz winien służyć jako znak ostrzegawczy dla ludzkości" - powiedział Ben Helfgott, który przeżył holokaust, a w czasie wojny był więźniem piotrkowskiego getta.

Podkreślił, że proces "pojednania i zaleczenia ran musi się zacząć od wyrażenia wspólnego żalu i rzetelnej próby zrozumienia innego człowieka".

W ramach poniedziałkowych obchodów w Miejskim Ośrodku Kultury prof. Władysław Bartoszewski wygłosi wykład na temat: "Testament getta. Początki prześladowania i zagłady ludności żydowskiej na terenach Polski podczas II wojny światowej". Odczytany będzie też referat Jerzego Kissona-Jaszczyńskiego "Pierwsze getto w okupowanej Europie. Męczennicy i bohaterowie".

Obchody zakończy promocja książki "Dzieci Ireny Sendlerowej", połączona ze spotkaniem z autorką Anną Mieszkowską i córką bohaterki. Wcześniej uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod tablicą poświęconą Irenie Sendlerowej.(PAP)

duk/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)