Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się obchody roku dialogu międzykulturowego

0
Podziel się:

Wystawy, konferencje, warsztaty
artystyczne, festiwale teatralne znajdą się w programie obchodów
Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego - poinformowali w
piątek organizatorzy na konferencji prasowej w Warszawie.

Wystawy, konferencje, warsztaty artystyczne, festiwale teatralne znajdą się w programie obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego - poinformowali w piątek organizatorzy na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak powiedziała koordynatorka obchodów Magdalena Kopczyńska-Zych z Narodowego Centrum Kultury, różne imprezy związane z obchodami roku dialogu odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejską. Ich celem jest promocja kultur narodów tworzących unię oraz narodów spoza wspólnoty. Chodzi też o zapobieganie dyskryminacji ze względu na narodowość, zwyczaje czy religię. Program skierowany jest głównie do młodzieży.

Niektóre akcje organizowane w ramach obchodów mają europejski zasięg. Wśród nich są zorganizowane przez holenderską Europejską Fundację Kultury warsztaty filmowe dla młodzieży "Stranger Festival". Warsztaty te organizowane są również w Polsce w Gdańsku.

"Młodzi ludzi kręcą filmy o sobie, swoim otoczeniu i rówieśnikach. Są to obrazy stworzone przez młodzież dla młodzieży. Ukończone filmy z różnych krajów będzie można oglądać na specjalnej stronie w internecie. Są one udźwiękowione w językach narodowych, ale są przetłumaczone na angielski i można je oglądać z napisami" - powiedziała PAP Kopczyńska-Zych.

Innym przykładem jaki opisała są zajęcia prowadzone przez artystów dla dzieci w szkołach w różnych krajach. Organizuje jest belgijska Międzynarodowa Fundacja Yehudi Menuhin. "Zaproszeni artyści - obcokrajowcy będą opowiadać dzieciom bajki ze swoich krajów. W zamian za to, dzieci będą im opowiadać bajki ze swojego kraju. Następnie te bajki zostaną przekazane dzieciom w innym kraju, a one stworzą interpretację artystyczną tej bajki, np. plastyczną lub teatralną" - tłumaczyła Kopczyńska-Zych. Dodała, że niestety zajęcia te nie będą odbywały się w Polsce.

Oprócz międzynarodowych przedsięwzięć, w każdym kraju odbywają się lokalne akcje. W Polsce będzie to m.in. konferencja poświęcona wielokulturowości, zorganizowana przez galerię Bunkier Sztuki w Krakowie. Przedstawicielka galerii, Magdalena Ujma, poinformowała, że zaproszenie na konferencję przyjęli znani promotorzy kultury z różnych krajów Europy oraz z kilku krajów afrykański i z Turcji.

Z kolei Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowało warsztaty dla gimnazjalistów, które mają polegać na odszukaniu przez młodzież w swoim sąsiedztwie zapomnianych zabytków, związanych z ludźmi o innej kulturze. "Następnie młodzież będzie miała za zadanie zaopiekować się tymi zabytkami i za pomocą różnych działań, np. wystaw plastycznych przybliżyć lokalnej społeczności same zabytki oraz historię ludzi, którzy tam kiedyś mieszkali" - powiedziała koordynarorka akcji, Anna Mirska-Czerwińska z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Każdy kraj członkowski UE ma swoich "ambasadorów roku dialogu". Objęli oni patronat nad międzynarodowymi obchodami. Polskę reprezentują Agnieszka Holland i Adam Michnik. W każdym kraju są też "krajowi ambasadorzy", znane osoby, którzy angażują się w obchody. Jednym z nich jest malarz, prof. Leon Tarasewicz. Zaprojektował on plakaty promujące rok dialogu.

"Trzeba przypominać ludziom, że kultury nie są tak rozmieszczone na mapie świata jak pokazywałyby granice państw. (...) Nie ma nic gorszego niż spłaszczanie wszystkiego tylko do jednej z góry założonej polityki. Brak konfrontacji powoduje, że intelekt się nie rozwija i zatrzymuje się w ciasnych granicach" - powiedział Tarasewicz.

Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008 to inicjatywa Unii Europejskiej. Parlament Europejski ustanowił rok 2008 rokiem dialogu w grudniu 2008 r. Poprzedni rok był rokiem równych szans. 2009 r. został z kolei ogłoszony "Europejskim Rokiem Innowacyjności i Kreatywności". (PAP)

ula/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)