Notowania

polska
07.09.2009 11:15

Rozpoczęły się rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w poniedziałek przed południem w Warszawie rozpoczęły się rozmowy prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w poniedziałek przed południem w Warszawie rozpoczęły się rozmowy prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik zapowiedział w rozmowie z PAP, że to wizyta podsumowująca stosunki polsko-ukraińskie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich na Ukrainie. "Będzie to okazja do podsumowania dorobku wzajemnych relacji i kontaktów prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki" - mówił Handzlik.

Jednocześnie - jego zdaniem - celem wizyty Juszczenki jest potwierdzenie strategicznych stosunków między Warszawą a Kijowem. Polska - zapewnił minister - ponownie zadeklaruje poparcie dla aspiracji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz NATO.

Prezydenci - według Handzlika - mają rozmawiać także o współpracy energetycznej, m.in. rurociągu Odessa-Brody-Płock, wspólnych przygotowaniach do Euro 2012, współpracy przygranicznej, m.in. wizach, a także o sytuacji międzynarodowej, w tym na Kaukazie.

Ok. godz. 12.30 prezydenci spotkają się z mediami.

Następnie po godz. 13 Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko odsłonią krzyż i pomnik na prawosławnym cmentarzu na Woli upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie lat 1932-33. Sztucznie wywołana w czasach stalinowskich klęska pochłonęła co najmniej 3,5 miliona istnień.

Prezydent Ukrainy spotka się także w poniedziałek w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim.

We wtorek Juszczenko udaje się z wizytą do Przemyśla. Spotka się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej, złoży wieniec na cmentarzu armii URL w Pikulicach oraz spotka się z władzami województwa i miasta. Weźmie też udział w przekazaniu ukraińskiej społeczności miasta Ukraińskiego Domu Narodowego, który wybudowano na początku ubiegłego wieku ze składek mieszkających tu Ukraińców. W czasach komunistycznych dom został przejęty przez państwo.

W programie wizyty Juszczenki przesłanym PAP przez stronę ukraińską nie przewidziano pobytu w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie - według zapowiedzi - miało dojść do odsłonięcia pomnika ukraińskich ofiar Armii Krajowej. (PAP)

eaw/ ura/ mow/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz