Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Adama Hanuszkiewicza

0
Podziel się:

Uroczystości pogrzebowe Adama Hanuszkiewicza - jednego z najwybitniejszych
współczesnych reżyserów teatralnych - rozpoczęły się w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na
warszawskich Powązkach.

*Uroczystości pogrzebowe Adama Hanuszkiewicza - jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych - rozpoczęły się w czwartek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. *

W pożegnaniu artysty udział biorą członkowie rodziny, przyjaciele oraz artyści warszawskich teatrów, m.in.: Anna Chodakowska, Marzena Trybała, Edyta Jungowska, Olga Lipińska, Daniel Olbrychski, Andrzej Strzelecki. Obecny jest minister kultury Bogdan Zdrojewski i przedstawiciele kancelarii prezydenta.

Podczas mszy św., którą w Domu Przedpogrzebowym odprawia przyjaciel Hanuszkiewicza ks. Bronisław Paweł Rosik, ma zostać odczytane przesłanie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wolą zmarłego było, aby na pogrzeb nie przynoszono kwiatów. Prosił, aby zamiast kwiatów ofiarowywać cegiełki na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Z puszkami przed Domem Przedpogrzebowym kwestują studenci uczelni teatralnych.

Prochy artysty znajdują się w urnie wkomponowanej w drabinę symbolizującą jedną z najważniejszych inscenizacji Hanuszkiewicza pt. "Kordian", gdzie monolog na drabinie na Mount Blanc wygłaszał Andrzej Nardelli.

W ostatniej drodze artyście towarzyszyć będzie Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Hanuszkiewicz zmarł w niedzielę 4 grudnia w warszawskim szpitalu. Miał 87 lat.

Artysta urodził się 16 czerwca 1924 r. we Lwowie. Debiutował w 1945 r. na scenie rzeszowskiego teatru, gdzie wcielił się w rolę Wacława w "Zemście" Aleksandra Fredry.

Był samoukiem. Nie ukończył żadnej z artystycznych uczelni, egzamin aktorski zdał eksternistycznie w 1946 r. w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Łodzi. Eksternistyczny dyplom reżyserski uzyskał w 1962 r. w warszawskiej szkole teatralnej.

W roli reżysera zadebiutował w 1951 r., wystawiając sztukę Leonida Rachmanowa "Niespokojna starość" na deskach poznańskiego Teatru Polskiego.

Współtworzył Teatr Telewizji, w latach 1957-63 był jego pierwszym reżyserem naczelnym. Realizował tam dzieła klasyków wielkiej literatury europejskiej m.in. Moliera, Williama Szekspira, Fiodora Dostojewskiego, Antoniego Czechowa, Marka Twaina. Na scenę przenosił też klasyczny repertuar polski - od Adama Mickiewicza po Sławomira Mrożka.

W latach 1956-63 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Za najważniejsze spektakle w swojej karierze reżyserskiej sam Hanuszkiewicz uważał "Norwida" i "Wesele" w Teatrze Narodowym.

Na dorobek artysty składają się też role filmowe. Wystąpił w filmach: "Trio" Jerzego Gruzy, "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego, "Przedwiośniu" Filipa Bajona. Na teatralnych deskach wcielał się m.in. w role Hamleta, Don Juana, Prospera w "Burzy", Tytusa w "Berenice".(PAP)

mce/ nno/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)