Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się zajęcia Paderewski Piano Academy

0
Podziel się:

Zajęcia Paderewski Piano Academy, kursu dla uczestników międzynarodowych
konkursów pianistycznych, rozpoczęły się w poniedziałek w Bydgoszczy i pobliskim Ostromecku.

Zajęcia Paderewski Piano Academy, kursu dla uczestników międzynarodowych konkursów pianistycznych, rozpoczęły się w poniedziałek w Bydgoszczy i pobliskim Ostromecku.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane po raz trzeci. Przewidziano dwie tygodniowe tury kursu. W obecnej turze bierze udział 10 młodych pianistów w wieku 14-30 lat z Belgii, Chin, Niemiec, Polski i Rosji, a w przyszłym tygodniu obecnych będzie 12 wykonawców.

Dyrektorem artystycznym Paderewski Piano Academy jest prof. Ilija Scheps z Uniwersytetu Muzycznego w Kolonii, który w tym tygodniu prowadzi zajęcia wraz z prof. Andrzejem Jasińskim z Akademii Muzycznej w Katowicach, a w przyszłym tygodniu - wspólnie z prof. Robertem McDonaldem z Julliard Scholl w Nowym Jorku.

W Ostromecku uczestnicy kursu będą mieli cztery próby z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, w czasie których będą ćwiczyć wybrany przez koncert fortepianowy. Orkiestrę w tym tygodniu poprowadzi Jan Jakub Bokun, a przyszłym tygodniu - Anna Mróz. W czasie prób będzie obecny jeden z profesorów, a drugi w tym czasie poprowadzi ćwiczenia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

"Znam wiele kursów na świecie, ale to jedyny kurs na tym poziomie, gdzie pianiści mają okazję mieć próby z orkiestrą, co jest bardzo ważne. To bardzo ich rozwija, rozwija wyobraźnię dźwiękową, rozwija sposób słyszenia nie tylko jednego instrumentu, ale wielu instrumentów równocześnie. To wyrabia jaką perspektywę dźwiękową w wyobraźni" - powiedział PAP prof. Jasiński.

"Uczestnicy kursu, oprócz tego, że mają próby z orkiestrą, to mają okazję z nami popracować przy fortepianie, gdzie nie tylko poprawia się samą partię fortepianową danego koncertu, ale przy okazji gra się również inne utwory" - dodał wybitny pedagog.

Prof. Jasiński zaznaczył, że pomimo długiego stażu pedagogicznego, takie kursy są dla niego zawsze nowym doświadczeniem i dużo uczy się nie tylko od najlepszych, ale również do średnich uczestników.

"Jako pedagog zawsze stawiam sobie pytania: czy można lepiej, dlaczego trzeba tak, a nie inaczej, jakby grał kompozytor, jakby grał najlepszy pianista na świecie, jak ja gram i co zrobić żeby było dobrze? To jest taka moja filozofia uczenia. I staram się moich kursantów nastawić na to, żeby podczas ćwiczenia używali intelektu, żeby grali nie tylko samą emocją, ale żeby intelektem kontrolowali jakość wszystkich parametrów wykonawczych" - mówił profesor.

"Jeżeli do tego dojdzie - nazwijmy trochę szumnie - jakieś natchnienie, to wtedy może być gra uduchowiona. Ostatecznym celem każdego grającego przecież jest to, żeby gra była uduchowiona, żeby słuchacz mógł w sprzyjających warunkach zapomnieć trochę o tym, że się znajduje na sali koncertowej, tylko poczuć, że przeżywa coś pięknego, co jego psychikę wzbogaca" - podkreślił wychowawca laureatów Konkursów Chopinowskich.

Prof. Jasiński przyznał, że niewielu pianistów w czasie studiów ma okazję gry z orkiestrą, poza najlepszymi, którzy biorą udział w konkursach lub jako reprezentanci szkoły występują na koncertach.

Na zakończenie każdej z tur Paderewski Piano Academy młodzi pianiści zaprezentują publicznie przygotowane koncerty. Część z nich wystąpi w kościele św. Mikołaja w Bydgoszczy, a pozostali - w kościele św. Apostołów w Chełmnie. (PAP)

rau/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)