Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczyna się trzecia edycja plenerowego Kina Perła

0
Podziel się:

W Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Kazimierzu Dolnym i
Zwierzyńcu odbędą się w tym roku plenerowe pokazy filmów w ramach Kina Perła. Będą to m.in. obrazy
znanych twórców Johna Carpentera czy Quentina Tarantino i etiudy studentów łódzkiej Filmówki.

W Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Kazimierzu Dolnym i Zwierzyńcu odbędą się w tym roku plenerowe pokazy filmów w ramach Kina Perła. Będą to m.in. obrazy znanych twórców Johna Carpentera czy Quentina Tarantino i etiudy studentów łódzkiej Filmówki.

"Trzy lata temu otworzyliśmy w Lublinie, skąd się wywodzimy, kino plenerowe w Starym Browarze. Na początku mieliśmy skromne plany, chcieliśmy zorganizować pokaz dla kilkudziesięciu osób. Przyszło 450, ale jakoś się zmieścili i chętnie oglądali filmy. Zrobiliśmy powtórkę w kolejnym roku. Teraz jest już trzecia edycja, która będzie gościć aż w siedmiu miastach, z czego Kraków, Bydgoszcz i Łódź same się do nas zgłosiły, dlatego tam pokazy wystartują nieco później, w ciągu dwóch-trzech tygodni" - opowiadał podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Kawiński z Kina Perła.

Oficjalne rozpoczęcie plenerowych pokazów zaplanowano na 5 czerwca, natomiast w Warszawie pierwszy pokaz odbył się już w pierwszy czerwcowy weekend, była to jednak - jak podkreślają organizatorzy - forma "preludium". "Pokazaliśmy dwa filmy +Fuck for Forest+ i +Santa Sangre+. Oddają one nasz pomysł na ten festiwal, w ramach którego chcemy pokazywać filmy wzbudzające kontrowersje, stąd nasze hasło +Love it or hate it+" - dodał Kawiński.

Filmy będą prezentowane przez najbliższe 13 tygodni od środy do niedzieli po zmierzchu od ok. godz. 20-21. W środę emitowane będą "Filmy łódzkiej Szkoły Filmowej". "Będą to etiudy studentów i absolwentów szkoły wymieszane z etiudami jej adeptów z lat 60., 70., obecnie już dosyć znanych. Celem jest tu zaprezentowanie sztuki młodego pokolenia i promowanie obrazów niszowych. W czwartki puszczać będziemy tzw. +Mocne kino+. Będą to dramaty, opowieści o kontrowersyjnych postaciach autorstwa m.in. Quentina Tarantino i Kim Ki-duka czy mocne filmy erotyczne" - relacjonował przedstawiciel Kina Perła.

Piątki mają być poświęcone komediom, zarówno polskim, jak i czeskim czy hiszpańskim. "Chcemy, by nasi goście zrelaksowali się pod koniec tygodnia. W sobotę robimy eksperyment i będziemy puszczać filmy z Vimeo (serwis umożliwiający zamieszczanie i oglądanie plików filmowych - PAP). Ten serwis stawia bardziej na filmy artystyczne. Nasz dyrektor artystyczny Dawid Zalesky wybrał z niego kilkadziesiąt godzin takich filmów. Będą to teledyski, zakazane reklamy, filmy modowe czy soft erotyki. Niedziele poświęcone będą horrorom, które wyselekcjonował dla nas producent i znawca gatunku Derrick Ogrodny. Każdy film będzie poprzedzony jego wykładem na temat horrorów" - mówił Kawiński.

Jak zaznaczył, pokazy będą organizowane w charakterystycznych miejscach miast jak Stary Browar w Lublinie czy patio zabytkowej kamienicy w Warszawie przy ul. Kredytowej. W Krakowie będzie to Klub Literki przy ul. Berka Joselewicza, w Łodzi - klub OFF Piotrkowska przy ul. Piotrkowskiej, w Bydgoszczy - plac przed Domem Mody Drukarnia przy ul. Jagiellońskiej, w Kazimierzu Dolnym - ogrody Kamienicy Celejowskiej, a w Zwierzyńcu - zabytkowy Browar przy ul. Browarnej. W stolicy planowane jest także otwarcie innego miejsca pokazów na bulwarach wiślanych.

"Kino Perła to także wiele wydarzeń towarzyszących, w tym koncerty, performensy, występy DJ-ów i clubbing" - dodał przedstawiciel Kina Perła, którego organizatorem jest Fundacja ArtLink. Na wszystkie seanse wstęp jest wolny. (PAP)

akn/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)