Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
forum ekonomiczne
07.06.2007 19:33

Rozpoczyna się XI Międzynarodowe Forum Ekonomiczne

Udział weźmie 6 tys. gości z ponad 60 krajów, w tym 14 prezydentów, 11 premierów, 4 wicepremierów i 64 ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / ITAR TASS)

Z udziałem 6 tys. gości z ponad 60 krajów, w tym 14 prezydentów, 11 premierów, 4 wicepremierów i 64 ministrów, jutro rozpoczyna się XI Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu.

Do miasta nad Newą, gdzie honory gospodarza pełnić będzie prezydent Władimir Putin, przyjadą też prezesi co najmniej 200 z 1000 największych koncernów światowych. W zamyśle Kremla impreza ta ma zademonstrować, że obecne napięcie w stosunkach politycznych z Zachodem nie odbija się na relacjach gospodarczych.

Rosja liczy, że w ciągu trzech dni - bo tyle będą trwały obrady - podpisze 12 umów inwestycyjnych na łączną kwotę 3,3 mld dolarów. Obejmą one takie sfery, jak przemysł samochodowy, spożywczy, drzewny, elektroniczny i petrochemiczny.

Najbardziej spektakularnym będzie prawdopodobnie porozumienie w sprawie uruchomienia produkcji samochodów ciężarowych Volvo i Renault w Kałudze, 160 km na zachód od Moskwy.

_ Fabryka w Kałudze ma ruszyć w 2009 roku, a z jej taśm będzie zjeżdżać 10 tys. pojazdów Volvo i 5 tys. Renault rocznie. _W sobotę uczestnicy forum analizować będą obecny stan i perspektywy rosyjskiej gospodarki do 2020 roku. W imieniu Rosji głównym prelegentem ma być I wicepremier Siergiej Iwanow, który przez wielu obserwatorów rosyjskiej sceny politycznej uważany jest za najpoważniejszego kandydata do sukcesji po Putinie. Instytucje międzynarodowe reprezentować będzie b. prezes Banku Światowego James Wolfensohn, a w charakterze niezależnego eksperta wystąpi dyrektor Instytutu Gospodarki Okresu Przejściowego w Moskwie, b. premier Jegor Gajdar.

Niedziela poświęcona będzie na analizę tendencji w gospodarce światowej i budowy globalnych sojuszów. Głos w dyskusji zabiorą m.in. Władimir Putin, inny poważny kandydat na jego następcę - I wicepremier Dmitrij Miedwiediew, b. wiceprezydent USA Al Gore, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew i słynny filozof Francis Fukuyama.

Większość uczestników forum zamieszka na pokładzie superluksusowego statku pasażerskiego "Victoria", który gospodarze - nie bacząc na niedawny konflikt o Brązowego Żołnierza w Tallinie - wypożyczyli na cztery dni od estońskiego armatora Tallink. Nazwa właściciela na burtach została zamalowana, aby zrobić miejsce na logotypy sponsorów petersburskiej imprezy.

_ Na 11 pokładach wycieczkowca znajdują się m.in. sala koncertowa na tysiąc widzów, kasino, SPA, liczne restauracje, bary i sklepy. Na statku urządzono też parking na limuzyny gości. _Gospodarze przygotowali również bogaty program kulturalny. Na oficjalnym otwarciu forum - w piątek wieczorem na Placu Pałacowym - wystąpią Scorpions i Robin Gibb of the Bee Gees, którym towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna i chór Teatru Maryjskiego w Petersburgu pod batutą Walerija Giergijewa.

Na Newie "wylane" zostanie sztuczne lodowisko, na którym swój kunszt zaprezentują najsłynniejsi łyżwiarze figurowi Rosji. Natomiast na "Victorii" czas gościom umilać mają m.in. Maite Itoiz from Kelly Family, Mike Peterson, Eruption, Bad Boys Blue i legendarna grupa Gipsy Kings. Będzie też DJ Colleen Shannon.

Tagi: forum ekonomiczne, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz