Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczynają się Dni Niemieckie w Polsce i Dni Polskie w Niemczech

0
Podziel się:

Pokazy mody, przedstawienia teatralne, degustacje, konkursy, koncerty i
wystawy będą odbywać się od piątku w ramach Dni Niemieckich w Polsce i Dni Polskich w Niemczech.
Impreza, w której weźmie udział młodzież z obu krajów, potrwa do 21 czerwca.

Pokazy mody, przedstawienia teatralne, degustacje, konkursy, koncerty i wystawy będą odbywać się od piątku w ramach Dni Niemieckich w Polsce i Dni Polskich w Niemczech. Impreza, w której weźmie udział młodzież z obu krajów, potrwa do 21 czerwca.

Wszystkie akcje odbędą się pod jednym wspólnym hasłem "dzień.de / der-tag.pl". Mają one przybliżać dzieciom i młodzieży, a także społecznościom lokalnym, wiedzę o sąsiednim kraju po drugiej stronie Odry. Łącznie zaplanowano ponad 150 imprez w obu krajach.

Dni Niemieckie w Polsce i Dni Polskie w Niemczech zorganizowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z okazji 20. rocznicy powołania tej organizacji.

"Na początku roku Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprosiła organizatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży w obu krajach do wspólnego świętowania swojego jubileuszu. Zachęciła młodzież i jej opiekunów do organizowania miniprojektów informacyjnych oraz akcji prospołecznych w swoich miejscowościach. W efekcie zaplanowano wydarzenia w najmniejszych i największych miastach Polski, od Hajnówki po Szczecin, jedno- i kilkudniowe, poświęcone ekologii, kulturze i edukacji, dla gimnazjalistów, młodzieży niepełnosprawnej, przedszkolaków i ich rodziców" - poinformowała PAP Aleksandra Milewska-Czachur z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

"Chcieliśmy wspólnie z młodzieżą i opiekunami, którzy od 20 lat angażują się w polsko-niemiecką współpracę, uczcić nasze +urodziny+" - wyjaśnił dyrektor organizacji Paweł Moras, który kieruje imprezą ze strony polskiej.

Dyrektor ze strony niemieckiej Stephan Erb wyznał: "Byliśmy zaskoczeni tak dużą liczbą projektów w ramach +dzień.de / der-tag.pl+. To pokazuje, że młodzież bardzo interesuje się krajem sąsiada".

Umowa o utworzeniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (niem. Deutsch-Polnisches Jugendwerk) została podpisana przez rządy Polski i Niemiec w 1991 r. wraz z polsko-niemieckim Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Z okazji swojego jubileuszu organizacja uhonoruje tytułem "Dobry sąsiad" osoby i organizacje szczególnie aktywne w zakresie współpracy polsko-niemieckiej. Wyróżnienia te wręczą prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Christian Wulff, podczas uroczystości 17 czerwca w Berlinie.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera wzajemne poznanie, zrozumienie oraz współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Od początku swej działalności dofinansowała ponad 50 tys. projektów, w których wzięły udział ponad 2 miliony uczestników.(PAP)

nno/ dsr/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)