Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczynamy konkurs "Popularyzator Nauki 2013"

0
Podziel się:

Rusza kolejna edycja najstarszego i najbardziej prestiżowego w Polsce
konkursu dla popularyzatorów nauki. Do końca października redakcja Serwisu PAP Nauka w Polsce czeka
na zgłoszenia naukowców, dziennikarzy i społeczników, którym leży na sercu upowszechnianie wiedzy.

Rusza kolejna edycja najstarszego i najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla popularyzatorów nauki. Do końca października redakcja Serwisu PAP Nauka w Polsce czeka na zgłoszenia naukowców, dziennikarzy i społeczników, którym leży na sercu upowszechnianie wiedzy.

"Konkurs Popularyzator Nauki to hołd dla ludzi, którzy wykonują niezwykle ważną pracę - uczą nasze społeczeństwo, któremu trudno nadążyć za dynamicznie rozwijającą się nauką. W czasach, gdy w internecie i telewizji króluje infotainment, coraz trudniej przeciętnemu człowiekowi znaleźć źródło rzetelnej wiedzy. Popularyzatorzy nam tej wiedzy dostarczają, w dodatku w takiej formie, która jest zrozumiała dla wszystkich, od młodzieży szkolnej po osoby starsze" - mówi redaktor prowadzący serwisów naukowych Polskiej Agencji Prasowej red. Tomasz Trzciński.

O głodzie wiedzy świadczą tłumy na imprezach popularyzatorskich: festiwalach, piknikach, nocach naukowców. Jednak ludzie, którzy przyciągają te tłumy, rzadko są doceniani. Chcąc to zmienić, co roku serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżniają wybitnych popularyzatorów. Organizowana na przełomie roku finałowa gala konkursu, podczas której ogłaszane są nazwiska laureatów, stała się już regularnym świętem ludzi upowszechniających wiedzę.

W tym roku konkurs będzie rozgrywany w czterech głównych kategoriach: "naukowcy", "instytucje naukowe", "media" oraz "instytucje pozanaukowe". Z kolei o wyróżnienia mogą się ubiegać autorzy prezentacji popularnonaukowych, popularyzatorzy internetowi i sponsorzy popularyzacji.

Konkurs Popularyzator Nauki Serwisu PAP Nauka w Polsce jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski i wielu innych wybitnych popularyzatorów. (PAP)

ula/ agt/

Szersza wersja tej informacji i regulamin konkursu - w serwisie PAP Nauka w Polsce (http://www.naukawpolsce.pap.pl)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)