Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozporządzenie ws. charytatywnych SMS-ów - niewystarczające

0
Podziel się

Koalicja "SMS bez VAT" uważa, że rozporządzenie zwalniające charytatywne
SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT jest niewystarczające, ponieważ zwolnienie nie
dotyczy SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów.

bEjauqRh

Koalicja "SMS bez VAT" uważa, że rozporządzenie zwalniające charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT jest niewystarczające, ponieważ zwolnienie nie dotyczy SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów.

Rozporządzenie zwalniające charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT zaczęło obowiązywać w środę. Warunkiem zwolnienia z VAT jest m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej i podpisanie umowy pomiędzy operatorem telekomunikacyjnym a organizacją pożytku publicznego prowadzącą taką akcję.

Organizacje pożytku publicznego wchodzące w skład koalicji "SMS bez VAT" napisały w przesłanym PAP komunikacie, że rozporządzenie uważają "za krok w dobrym kierunku". Twierdzą jednak, że w obecnym kształcie wywołuje wiele wątpliwości. Ich zdaniem, wszystkie pieniądze przekazywane przez abonentów na cele charytatywne przez SMS-y powinny być zwolnione z podatku VAT. Tymczasem rozporządzenie pomija użytkowników telefonów na kartę.

bEjauqRj

Ponadto organizacje pozarządowe obawiają się, że rozporządzenie może uniemożliwić im uzyskanie w wymaganym czasie i terminie zgody MSWiA na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Chodzi o to, że organizacja pozarządowa przed rozpoczęciem zbiórki muszą zgłosić w MSWiA, jaką kwotą zasili jej konto charytatywny SMS. W sytuacji, kiedy część SMS-ów jest zwolnionych z VAT, a część nie, organizacja może mieć problem z podaniem stawki.

"Dlatego organizacje z koalicji +SMS bez VAT+ deklarują, że w dalszym ciągu będą wspólnie z operatorami prowadzić prace mające na celu znalezienie takiego rozwiązania, w którym organizacje charytatywne otrzymywałyby równowartość SMS bez pomniejszania jej o podatek VAT" - napisano w komunikacie.

W skład koalicji "SMS bez VAT" wchodzą m.in. Polska Akcja Humanitarna, Amnesty International, WWF Polska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko". (PAP)

her/ woj/

bEjauqRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)