Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozrasta się Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna

0
Podziel się:

O ponad 218 ha została powiększona Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Dla inwestorów przygotowano tereny w nowo powstałych podstrefach, m.in. na Mazowszu: w Przasnyszu i
w Węgrowie. Strefa zajmuje ponad 1,5 tys. hektarów.

O ponad 218 ha została powiększona Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dla inwestorów przygotowano tereny w nowo powstałych podstrefach, m.in. na Mazowszu: w Przasnyszu i w Węgrowie. Strefa zajmuje ponad 1,5 tys. hektarów.

Dyrektor oddziału w Tarnobrzegu Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Marek Indyk powiedział PAP we wtorek, że nowe podstrefy ekonomiczne, oprócz Przasnysza i Węgrowa, utworzono także w Nowym Mieście nad Pilicą, Horodle oraz Kraśniku. O dodatkowe tereny poszerzono także podstrefy m.in. w Przemyślu i w Radomiu.

Wyjaśnił, że rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące poszerzenia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, weszło w życie z końcem kwietnia br.

Według przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Dariusza Wójcika, poszerzanie strefy jest szansą na przyciągnięcie inwestorów do takich miast jak Radom, w których panuje duże bezrobocie.

Strefa ekonomiczna w rejonie Radomia została powiększona o 15,5 ha. Obecnie zajmuje blisko 55 ha. Na jej obszarze ulokowało swoje inwestycje kilkunastu inwestorów. Zatrudnienie znalazło blisko 1,5 tys. osób. W Radomiu najnowsze tereny pod inwestycje położone są tuż przy drodze krajowej nr 7 Warszawa - Kraków.

Wójcik podkreślił, że Radom stara się o poszerzenie podstrefy o kolejne 10 ha. W ubiegły piątek radomscy radni wyrazili na to zgodę i wniosek w tej sprawie ma wkrótce trafić do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN zajmuje 1,5 tys. ha. Jest rozproszona na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i dolnośląskiego. Do końca ub.r. wydano 185 zezwoleń na inwestycje na terenach strefy.

W Polsce istnieje 14 stref: warmińsko-mazurska, tarnobrzeska, starachowicka, łódzka, pomorska, krakowska, słupska, kostrzyńsko-słubicka, kamiennogórska, wałbrzyska, legnicka, suwalska, katowicka, mielecka.

Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Tworzenie stref reguluje ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

Przedsiębiorca działający w SSE korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W większości polskich stref można otrzymać zwolnienie równe 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Jeżeli przedsiębiorca zainwestuje w SSE np. 10 mln euro, to może otrzymać zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 5 mln euro. W przypadku małych i średnich firm zwolnienie może być jeszcze wyższe.(PAP)

ilp/ pad/ jbr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)