Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozstrzygnięto 51. Konkurs Młodych Kompozytorów

0
Podziel się

Ignacy Zalewski, autor utworu "Zutibure muzyka słowiańskiego lasu" , został
zwycięzcą 51. edycji Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, organizowanego przez Zarząd
Główny Związku Kompozytorów Polskich.

bEiQbUqd

Ignacy Zalewski, autor utworu "Zutibure muzyka słowiańskiego lasu" , został zwycięzcą 51. edycji Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, organizowanego przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich.

Pełną listę laureatów Związek przekazał PAP w czwartek. Konkurs rozstrzygnięto po koncercie finałowym, który odbył się w środę wieczorem w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pierwszą Nagrodę im. Tadeusza Bairda, w wysokości 1250 dol., przyznano Ignacemu Zalewskiemu za utwór "Zutibure muzyka słowiańskiego lasu" na dwóch perkusistów.

bEiQbUqf

Dwie równorzędne drugie nagrody im. Tadeusza Bairda, w wysokości po 500 dol., zdobyli: Wojciech Błażejczyk za utwór "Apnea" na dwie perkusje i dwa fortepiany oraz Michał Jakub Papara za utwór "Moje strachy" na dwa fortepiany i dwie perkusje.

Wyróżnienie otrzymał Rafał Janiak za utwór "Da soli per tutti" na dwie perkusje i dwa fortepiany.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas tegorocznej 53. edycji Festiwalu "Warszawska Jesień" (17-25 września) - zapowiedział Związek Kompozytorów Polskich.

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) jest organizowany corocznie od 1958 r. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. Główną nagrodę im. Tadeusza Bairda, z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie, funduje Alina Sawicka-Baird, żona kompozytora.

bEiQbUql

Od 1990 r. Konkurs im. T. Bairda jest otwarty dla wszystkich polskich kompozytorów, którzy w dniu jego zamknięcia nie ukończyli 35 lat (wcześniej przeznaczony był tylko dla absolwentów klas kompozycji państwowych wyższych szkół muzycznych).

Od 2003 r. konkurs jest dwuetapowy. Utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do etapu drugiego, są wykonywane podczas publicznego koncertu, po którym ogłaszany jest ostateczny werdykt.

Przedmiot konkursu jest każdego roku inny. W tym roku były to utwory na fortepian i perkusję.

Zadaniem uczestników tej edycji konkursu było zaprezentowanie utworu na minimum dwóch, a maksimum czterech wykonawców, o czasie trwania od 8 do 13 minut. Dopuszczalnymi kombinacjami instrumentalnymi były: dwa fortepiany; lub - dwie perkusje; lub - fortepian i perkusja; lub - dwa fortepiany i perkusja; lub - dwie perkusje i fortepian; lub - dwa fortepiany i dwie perkusje.(PAP)

bEiQbUqm

jp/ hes/ gma/

bEiQbUqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)