Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs dla społeczności wiejskich - "Sposób na Sukces"

0
Podziel się:

14 podmiotów, w tym firmy i gospodarstwa rolne, zostały nagrodzone w XI
edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces". Jego laureaci przyczyniają się do rozwoju
przedsiębiorczości na wsi oraz tworzenia tam nowych miejsc pracy.

14 podmiotów, w tym firmy i gospodarstwa rolne, zostały nagrodzone w XI edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces". Jego laureaci przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości na wsi oraz tworzenia tam nowych miejsc pracy.

Podczas wręczenia nagród finalistom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz podkreślił, że "polska wieś potrzebuje sukcesów".

"Konkurs pokazuje, jak wiele osób, rodzin, firm, organizacji znajduje własny sposób na sukces. Prezydent Bronisław Komorowski często podkreśla, że na wsi znajduje się duży potencjał, który trzeba uruchamiać i wykorzystywać dla naszego wspólnego dobra. Laureaci XI edycji konkursu pokazują jak można to robić, jak pracując na własny sukces wnosić swój wkład do dobra wspólnego" - powiedział.

Młotkiewicz ocenił, że polskie rolnictwo radzi sobie "znakomicie". "Dobrze wykorzystujemy możliwości wynikające z dostępu do wspólnotowego rynku i stosowania instrumentów wspólnej polityki rolnej. Mamy imponujący eksport" - powiedział. Zwrócił uwagę, że w Polsce powoli przybywa gospodarstw "silnych ekonomicznie". "Wzrost wydajności pracy w rolnictwie, powiększanie się gospodarstw oznacza, że coraz mniej osób na wsi utrzymuje się z rolnictwa. Chcąc zachować żywotność wsi potrzebujemy różnorodnych form aktywności" - podkreślił. Jego zdaniem, polska wieś potrzebuje "przedsiębiorców potrafiących wykorzystywać jej walory i bogactwo z poszanowaniem pięknej przyrody".

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk poinformował, że od wejścia Polski do UE trafiło na polską wieś 120 mld zł, z czego 80 mld stanowią środki unijne, a 40 mld - budżetowe. Podkreślił, że konkurs "Sposób na Sukces" wpisuje się w obecną i przyszłą politykę rolną kraju.

Patronat honorowy nad konkursem objęli prezydent RP Bronisław Komorowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Jego organizatorami są m.in. MRiRW, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Bank Gospodarki Żywnościowej oraz Centrum Doradztwa Rolniczego.

Laureaci otrzymali pisma gratulacyjne od prezydenta, dyplomy, puchary i statuetki ufundowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także nagrody rzeczowe i finansowe.

Kapituła konkursu podkreśliła, że "nagrodzone przedsięwzięcia charakteryzują się m.in. wysokim poziomem rozwiązań technologicznych, organizacyjnych, wykorzystaniem lokalnego potencjału i przede wszystkim tworzeniem nowych miejsc pracy".

W kategorii indywidualnej nagrody I stopnia otrzymali: Alfreda Perczak (właścicielka Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego POL-TRANS Catering Eksport-Import) za rewitalizację budynków powojskowych i uruchomienie Hotelu "Wilga" oraz Zdzisław Ratajczak (właściciel "Agloplast - przetwórstwo Tworzyw Sztucznych") za uruchomienie innowacyjnej linii do regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych.

Nagrody II stopnia przypadły: Annie Surmacz-Kałamarz z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "Anmar" m.in. za recepturę staropolskiego chleba sanacyjnego pieczonego na drewnie i liściach kapusty oraz właścicielowi strony internetowej "Odrolnika.pl" m.in. za uruchomienie innowacyjnego sposobu sprzedaży produktów rolnych z małych gospodarstw oraz gospodarstw ekologicznych za pośrednictwem tej strony.

W kategorii rodzinnej nagrodę I stopnia otrzymali Magdalena i Sebastian Piekarz za produkcję soków jednodniowych "Viva - Natura" z warzyw i owoców.

W kategorii zespołowej nagrodą I stopnia uhonorowano Eleonorę Kapustę z Grupy Producentów Warzyw i Owoców "Aura" za budowę bazy przechowalniczo-dystrybucyjnej dla warzyw i owoców.

Nagrodzono też trzy przedsięwzięcia w kategorii inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, w tym nagrodą I stopnia prezes Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji mieszkańców Polesia Lubelskiego Gabrielę Bilkiewicz za prowadzenie działalności na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Wyróżnienia otrzymali: Maria Pollak (przedstawicielka firmy Zagroda Turystyczna "Ślężański Młyn") za uruchomienie Zagrody Turystycznej na bazie XIX-wiecznego młyna wodnego; Dariusz Jezierski i Józef Jezierski (właściciele firmy "Dar Ogrodu" Mobilna Tłocznia Soków) za usługowe tłoczenie soków, sprzedaż maszyn do produkcji soków naturalnych dla małych przedsiębiorstw i gospodarstw. (PAP)

dol/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)