Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs literacki "Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?"

0
Podziel się:

Pielęgnowanie pamięci ofiar Holokaustu i kształtowanie wrażliwości na
ludzką krzywdę były głównymi celami konkursu literackiego "Co w moim dzisiejszym życiu znaczy
Auschwitz?". W środę w warszawskim biurze Rzecznika Praw Obywatelskich rozdano nagrody i
wyróżnienia.

Pielęgnowanie pamięci ofiar Holokaustu i kształtowanie wrażliwości na ludzką krzywdę były głównymi celami konkursu literackiego "Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?". W środę w warszawskim biurze Rzecznika Praw Obywatelskich rozdano nagrody i wyróżnienia.

Wyróżnienia i nagrody przyznawano w trzech kategoriach: uczniów gimnazjów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych.

"Nie jest rzeczą łatwą wczuć się w wydarzenia przeszłości. Osoby, które przeżyły pobyt w hitlerowskich obozach zagłady bardzo często nie chcą wracać do tych czasów. Chcą oszczędzić innym opowieści o tym, jak było naprawdę. Często mają poczucie, że nie ma sensu o tym opowiadać. Świat, w którym dziś żyjemy tak radykalnie odbiega od tego anty-świata, stworzonego w obozach koncentracyjnych, że te dwa światy dzieli olbrzymia przepaść" - powiedziała podczas uroczystości rozdania nagród w konkursie w warszawskim biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

"Przeszłość potrzebuje swoich ambasadorów. Wszyscy laureaci naszego konkursu są tymi ambasadorami, którzy przerzucają most między dwoma światami" - podkreśliła.

Przysłano 260 prac z całej Polski o dowolnej formie literackiej - od opowiadania po eseje i luźne impresje, refleksje literackie związane z przypadkami osobistego doświadczania historii sprzed ponad pół wieku. "Ten konkurs ma łączyć pamięć z naszym codziennym życiem. Miał poruszać jedno z najtrudniejszych zagadnień, łączących się z pamięcią - póki jest ona przeżywana w sposób żywy, indywidualny i bolesny jest czymś, z czym trudno dyskutować. Z chwilą gdy kilka pokoleń później pamięć trafia w nasze ręce, ludzi urodzonych po wojnie, pozostaje pytanie: co z tą pamięcią zrobić?" - powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński.

"To nie jest łatwa rzecz - na kilku stronach zadać sobie pytanie o samego siebie: na ile potrafię umiejscowić tę pamięć w swoich czynach? Mowa o +mnie dzisiaj+, zatem mowa o dzisiejszym porządku społecznym, kulturowym, politycznym i obywatelskim" - dodał.

Kapituła konkursu w składzie: Irena Lipowicz, Piotr Cywiński, Olga Krzyżanowska, Marian Turski, Marek Zając, Marcin Wieczorek, nagrodziła wyróżnieniami: (w kategorii gimnazjów) Laurę Kalinowską, Zuzannę Sosnowską, Annę Konior, Agatę Świtaj i Alicję Cichocką, (w kategorii szkół ponadgimnazjalnych) Małgorzatę Grzeszkowicz, Aleksandrę Kuczę, Joannę Kaletę oraz Konrada Mazura, (w kategorii osób dorosłych) Magdalenę Poprzycką-Walczak i Darię Czarnecką.

Nagrody główne otrzymali: w kategorii gimnazjów miejsce trzecie zajęła Aleksandra Chawełka, miejsce drugie Maria Prusakowska, pierwsze - Maria Jopek.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych nagrody otrzymali: miejsce trzecie zajęła Ewa Pietrasz, drugie: Dominika Woźniak, miejsce pierwsze: Anna Marzec.

W kategorii osób dorosłych nagrody główne otrzymali: Janusz Łabaj, Sebastian Nieznaj i Agnieszka Popławska (ex aequo drugie miejsce) i Anita Rucioch-Gołek

"Moim wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej będzie aby odwiedzenie przynajmniej jednego miejsca pamięci, choćby spośród listy 56. miejsc w Polsce, było obowiązkiem każdego ucznia" - zapowiedziała Lipowicz.

Po uroczystości rozdania nagród i wyróżnień, laureaci spotkali się z Zofią Posmysz, pisarką i byłą więźniarką obozu Auschwitz. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)