Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs MHP "Rówieśnicy"

0
Podziel się:

Natalia Piekarska-Poneta, Marian Piekarski i Waldemar Kruszyński - to
bohaterowie zwycięskich etiud filmowych w konkursie edukacyjnych "Rówieśnicy". Wręczenie nagród
twórcom filmów odbyło się podczas uroczystej gali w poniedziałek w Warszawie.

Natalia Piekarska-Poneta, Marian Piekarski i Waldemar Kruszyński - to bohaterowie zwycięskich etiud filmowych w konkursie edukacyjnych "Rówieśnicy". Wręczenie nagród twórcom filmów odbyło się podczas uroczystej gali w poniedziałek w Warszawie.

"Tworzymy muzeum m.in. poprzez pracę z młodzieżą - to jest jeden z najważniejszych elementów naszej misji. Chcemy, aby historia była autentycznym przeżyciem" - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, rozpoczynając finałową galę konkursu "Rówieśnicy".

Kostro powiedział, że film jest nośnikiem, który bardzo dobrze trafia do młodzieży. "Powstałe filmy świadczą o wyjątkowej pasji i umiejętności pracy z archiwami" - podkreślił.

"Zastanawialiśmy się jak każdą z historii przenieść na język filmu, jak znaleźć +klucz dramaturgiczny+, pomysł, aby przekazać pewien klimat w ciągu kilkunastu minut" - powiedział reżyser Maciej Drygas. Jak podkreślił, w trakcie realizacji filmów między uczniami a studentami łódzkiej filmówki nawiązała się szczególna więź porozumienia.

W kategorii szkół gimnazjalnych jury przyznało dwie równorzędne nagrody. Pierwszą z nich zdobyła etiuda "I nie ma człowieka", którą stworzyli uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Bohaterem filmu jest Marian Piekarski ps. Ryś (1927-1946), w czasie II wojny światowej członek Armii Krajowej. 12 marca 1945 r. uwolnił sześciu więźniów, członków Armii Krajowej i razem z nimi uciekł. W 1946 r. został aresztowany, poddany wyczerpującemu śledztwu, a następnie skazany na karę śmierci.

Drugą nagrodę przyznano filmowi "Bajka". Zrealizowana przez uczniów Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Rybniku etiuda opowiada o działalności Natalii Piekarskiej-Ponety (ur. 1937), która w 1953 r. wraz z koleżankami protestowała przeciwko zmianie nazwy Katowic na Stalinogród, za co została skazana na 3 lata zakładu poprawczego.

Za najlepszy film w kategorii szkół ponadgimnazjalnych uznano etiudę "Spotkanie" opowiadającą o działalności Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Ruchu Oporu AK na terenie Szczecina. Jej twórczyniami są uczennice z LXXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie.

"Gdy spotyka się grupa ludzi z przeszłością konspiracyjną, nie ma chwili zastanowienia. Każdy z nas miał działalność w +Szarych Szeregach", Armii Krajowej i oddziałach partyzanckich. Znaliśmy opowieść o zbrodni katyńskiej. Wiedzieliśmy, że ZSRS jest drugim okupantem, równie okrutnym jak Niemcy" - tłumaczył bohater filmu Waldemar Kruszyński.

Etiuda "Spotkanie" zdobyła także nagrodę publiczności.

Bohaterami pozostałych etiud, które wyświetlono podczas finałowej gali konkursu byli: działacz antykomunistyczny oraz obecny prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego, Mieczysław Smalec (ur. 1936), a także członkowie dwóch organizacji niepodległościowych: Młode Białe Orły działającej w pierwszej połowie lat 50. XX w. w Sandomierzu oraz Tajnej Młodzieżowej Partyzantki Krajowej założonej w Miastku w 1949 r.

Głównym celem konkursu było zachęcenie młodzieży do odnalezienia i opisania historii swoich rówieśników, którzy w latach 1945-1989 walczyli o niepodległość i suwerenność państwa, nie zgadzali się na narzuconą rzeczywistość lub brali udział w niezależnej działalności kulturalnej.

Autorzy najlepszych prac wzięli udział w warsztatach filmowych realizowanych we współpracy z PWSFTviT. Studenci łódzkiej filmówki odpowiedzialni byli za zdjęcia i montaż etiud.

Konkurs "Rówieśnicy" rozpoczął się w styczniu br. Wzięło w nim udział ogółem 70 prac. Oceniało je jury w składzie: reżyser Maciej Drygas, scenarzysta Wojciech Tomczyk, historyk Krzysztof Persak, Eliza Dzwonkiewicz z Fundacji Banku Zachodniego WBK i Gabriela Sierocińska - Dec z Muzeum Historii Polski.

Organizatorami konkursu "Rówieśnicy" są: Muzeum Historii Polski i Fundacja Banku Zachodniego WBK.

Honorowy patronat nad konkursem sprawowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Patronem medialnym projektu była m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)

wmk

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)