Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs "Moja szkoła w UE"

0
Podziel się:

Wizyty studyjne w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie to główna nagroda w
rozstrzygniętym we wtorek w Warszawie konkursie "Moja szkoła w Unii Europejskiej", którego
organizatorem jest MSZ. Tegoroczną, dziesiątą edycję programu poświęcono m.in. Grupie
Wyszehradzkiej.

Wizyty studyjne w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie to główna nagroda w rozstrzygniętym we wtorek w Warszawie konkursie "Moja szkoła w Unii Europejskiej", którego organizatorem jest MSZ. Tegoroczną, dziesiątą edycję programu poświęcono m.in. Grupie Wyszehradzkiej.

Program Edukacyjny "Moja szkoła w Unii Europejskiej" ma na celu zaangażowanie młodzieży w najważniejsze wydarzenia w Unii Europejskiej.

Celem obecnej dziesiątej już edycji - nazwanej Akademią Młodego Dyplomaty - było dodatkowo przybliżenie młodzieży problematyki współczesnej służby dyplomatycznej, a także - w związku z objęciem 1 lipca 2012 roku przez Polskę rocznej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej - kwestii dotyczących współpracy jej członków - Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

"Grupa Wyszehradzka to ważne forum wymiany doświadczeń, wypracowywania wspólnych stanowisk i wspólnego frontu w ramach Unii Europejskiej" - powiedział podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski podczas wtorkowej uroczystości wręczenia nagród i dyplomów laureatom tegorocznej edycji programu. Wiceminister pogratulował zwycięzcom oraz podziękował ich nauczycielom za "ogromny wkład i serce" włożone w przygotowanie swych uczniów do udziału w programie.

Pomianowski przypomniał, że koncepcja programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" narodziła się w 2002 roku, gdy Polska wchodziła w decydującą fazę negocjacji członkostwa w UE. Jak mówił, w dziesięciu edycjach programu wzięło łącznie udział około 13 tysięcy szkół, a 250 laureatów uczestniczyło w organizowanych przez MSZ, a wcześniej Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wizytach studyjnych w instytucjach europejskich w Brukseli.

"Być może niektórzy z nich obecnie pracują w tych instytucjach. Minęło bowiem dziesięć lat, a są to niezwykle zdolni ludzie, których kariery na pewno będą kształtować się ciekawie" - dodał Pomianowski.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Jakubowski, zwracając się do laureatów, ocenił, że ich udział w konkursie i osiągnięte w nim rezultaty najlepiej przyczyniają się do promocji idei integracji europejskiej w lokalnych środowiskach.

"Pragnę też wyrazić uznanie dla pracy waszych nauczycieli i opiekunów, i podziękować za ich zaangażowania w inicjowanie tematyki europejskiej w szkołach" - powiedział wiceminister. Przypominał, że za rok będziemy świętować dziesięciolecie członkostwa Polski w UE. "Status państwa członkowskiego niesie ze sobą wiele przywilejów, ale także sprawia, że jesteśmy współodpowiedzialni za kształt i funkcjonowanie wspólnej Europy" - podkreślił Jakubowski.

Podziękowanie w imieniu laureatów złożyła Eliza Kędzierska, uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie Szczecińskim, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Jak mówiła, dzięki udziałowi w programie każdy z uczestników nie tylko zdobył ponadprzeciętną wiedzę o służbie dyplomatycznej oraz funkcjonowaniu Grupy Wyszehradzkiej, ale też zdobył pewność siebie i umiejętność argumentacji.

Miejsce drugie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajął Piotr Tabor z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu, a trzecie Grzegorz Żukowski z VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku.

W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Damian Urbaniak z Gimnazjum im. Świętego Franciszka z Asyżu w Teresinie, drugie miejsce przypadło Jakubowi Brejdakowi z Gimnazjum nr 16 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie, a trzecie Pawłowi Draganowi z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi z Zespołu Szkół w Widełce. (PAP)

mzk/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)