Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs na najciekawsze katalogi i albumy o sztuce

0
Podziel się:

Najlepsze wydawnictwa artystyczne wybrało jury I Ogólnopolskiego Konkursu
Katalogów i Albumów o Sztuce w czwartek w Warszawie. Ogłoszenie laureatów konkursu i rozdanie
nagród, połączone z wernisażem wystawy zwycięskich prac, odbędzie się 22 marca.

Najlepsze wydawnictwa artystyczne wybrało jury I Ogólnopolskiego Konkursu Katalogów i Albumów o Sztuce w czwartek w Warszawie. Ogłoszenie laureatów konkursu i rozdanie nagród, połączone z wernisażem wystawy zwycięskich prac, odbędzie się 22 marca.

W konkursie organizowanym przez fundację na rzecz sztuki Reminiscencje wzięło udział 155 publikacji. Prace oceniano w czterech kategoriach: katalog z wystawy, katalog artysty, album o sztuce i folder, czyli mniejsze wydawnictwo towarzyszące wystawom - poinformował organizator konkursu Paweł Matosek. Prace oceniało czteroosobowe jury złożone z artystów i grafików, któremu przewodniczył Andrzej Pągowski.

Podczas gali 22 marca, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, rozdane zostaną po trzy nagrody z każdej kategorii oraz Grand Prix.

Jak zaznaczył przewodniczący jury, "Grand Prix otrzymała praca wyjątkowa i bardzo ciekawa". "Byliśmy zgodni, że ona jest nietypowa i inna" - podkreślił Pągowski. Jak powiedział, jury nagrodziło prace przedstawiające sztukę w sposób nowy i zaskakujący.

Zdaniem Pągowskiego, wszystkim wydaje się, że album o sztuce to powinien być opis i reprodukcja. Tymczasem najbardziej wartościowe - w jego ocenie - są prace przełamujące standardy, takie, w których artystę stać np. na zaprojektowanie wydawnictwa prawie bez tekstu, a oglądający dopiero na końcu dociera do informacji, o czym jest album, po drodze poszukując klucza.

"Mieliśmy duży kłopot, aby nie ulegać fascynacji czy sympatiom, żeby nie patrzeć na dzieło sztuki lub artystę, lecz na to, jak to zostało pokazane osobie, zapoznającej się z albumem o sztuce, której jeszcze nie zna" - powiedział przewodniczący jury.

Fundacja na rzecz sztuki Reminiscencje została powołana w 2010 roku z inicjatywy Jolanty Musiałowicz, córki artysty Henryka Musiałowicza. Urodzony w 1914 roku malarz ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, projektował witraże i uprawiał grafikę. Jest ceniony m.in. za serię obrazów oddających realia II wojny światowej. Jego prace były wystawiane na ponad 100 ekspozycjach indywidualnych i 250 zbiorowych w kraju i zagranicą.

Konkurs jest pierwszą inicjatywą fundacji mającą zasięg ogólnopolski.

Honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)