Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RP: apel do prezydenta o zawetowanie ustawy o nasiennictwie

0
Podziel się:

Ruch Palikota zaapelował w środę do prezydenta Bronisława
Komorowskiego o zawetowanie ustawy o nasiennictwie. Według posłów Ruchu ustawa jest szkodliwa i
uderza ekonomicznie w polskich rolników.

Ruch Palikota zaapelował w środę do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy o nasiennictwie. Według posłów Ruchu ustawa jest szkodliwa i uderza ekonomicznie w polskich rolników.

Poseł Adam Rybakowicz (RP) mówił na środowej konferencji prasowej, że - według badań - 70 proc. Polaków boi się roślin modyfikowanych genetycznie. "Ustawa o nasiennictwie bezwzględnie otwiera furtkę do tego, żeby te rośliny zaczęły być legalnie uprawiane w Polsce" - ocenił.

Dariusz Dziadzio (RP) zwracał z kolei uwagę na szkodliwość ustawy o nasiennictwie - jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne dla polskich rolników. "Polska eksportuje około 10 proc. produkcji swojej żywności, bardzo dobrej jakości, a wprowadzenie żywności modyfikowanej genetycznie, doprowadzi do spadku sprzedaży (polskiej żywności) i strat dla budżetu państwa" - przekonywał.

Projekt uchwalonej w listopadzie ustawy o nasiennictwie skierował do Sejmu prezydent. Stało się to w styczniu, ale Komorowski zapowiedział, że to zrobi już w sierpniu 2011 r. - gdy zawetował poprzednią ustawę o nasiennictwie (był to jeden z dwóch dotychczas przypadków, gdy Komorowski skorzystał z prawa weta). Swą decyzję prezydent uzasadniał niezgodnością tamtej ustawy z prawem UE.

Zawetowana ustawa nie regulowała sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazywała. Określała natomiast tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego odmian zarówno tradycyjnych, jak i transgenicznych. Celem prezydenckiego projektu było wdrożenie niezbędnych i niekontrowersyjnych przepisów ustawy zawetowanej w sierpniu 2011 r.

Żeby ustawa, uchwalona przez Sejm, trafiła do prezydenta, swoje stanowisko musi jeszcze wyrazić Senat. Według informacji zawartych na stronie internetowej izby, stanie się to na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na czwartek i piątek.

Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie głosami 230 posłów PO i PSL. Przeciw opowiedziało się 202 posłów z PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski. Wśród poprawek, które nie weszły do ustawy, znalazły się wnioski opozycji, m.in. zakazujące dopuszczania do obrotu i stosowania materiału siewnego modyfikowanego genetycznie.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział we wtorek, że w rozporządzeniu do ustawy o nasiennictwie Polska zakaże uprawy modyfikowanej genetyczne kukurydzy MON 810 i ziemniaków amflora.(PAP)

mrr/ eaw/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)