Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RP apeluje do TK, by przyspieszył prace nad wnioskiem ws. świadczeń pielęgnacyjnych

0
Podziel się:

Ruch Palikota zaapelował do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja
Rzeplińskiego o przyspieszenie prac nad rozpatrzeniem wniosku RPO ws. noweli ustawy o świadczeniach
rodzinnych. Wniosek dotyczy nowych zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych.

Ruch Palikota zaapelował do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego o przyspieszenie prac nad rozpatrzeniem wniosku RPO ws. noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wniosek dotyczy nowych zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych.

Rzecznik Prawo Obywatelskich Irena Lipowicz w czerwcu skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Uzasadniała, że nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych naruszają konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych.

Z początkiem lipca część osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne straciła do nich prawo. Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku, zgodnie z którą zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny.

Ustawa przewidywała, że osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne przed jej wejściem w życie zachowają do nich prawo przez sześć miesięcy (do końca czerwca). Od lipca świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest już tylko uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów.

RPO Irena Lipowicz uważa, że nowa ustawa narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych. W jej opinii osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne, które w zaufaniu do państwa i tworzonego przezeń prawa podjęły ważne decyzje życiowe dotyczące przerwania lub niepodejmowania zatrudnienia z powodu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, miały prawo oczekiwać ciągłości przyznanego decyzją administracyjną świadczenia.

O przyspieszenie prac TK nad wnioskiem Lipowicz zaapelował Ruch Palikota. Politycy tej partii - Robert Biedroń i Zofia Popiołek - na czwartkowej konferencji prasowej poinformowali o skierowaniu do prezesa TK apelu w tej sprawie. Według Ruchu TK "mając na uwadze interes społeczny pokrzywdzonych obywateli" powinien szybciej rozpatrzyć pismo RPO.

W liście do Rzeplińskiego posłowie RP napisali m.in., że "zmiana zasad przyznawania zasiłków z dniem 1 lipca 2013 roku pozbawiła ponad 250 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 520 zł wraz z opłaceniem składek emerytalno-zdrowotnych od tego świadczenia".

"Tysiące opiekunów zostało pozbawionych nie tylko świadczenia pielęgnacyjnego i ubezpieczenia społecznego, ale przede wszystkim możliwości utrzymania siebie oraz osób, którymi się opiekują każdego dnia" - zwraca uwagę RP.

Biedroń i Popiołek podkreślali, że opiekunów osób niepełnosprawnych dotknęła "niesamowita krzywda". "Ci ludzie zdecydowali się otoczyć opieką osoby w kręgu najbliższej rodziny, często schorowanych rodziców, często już dorosłe dzieci dotknięte chorobą kwalifikującą do tego rodzaju opieki (...) i ta ustawa spowodowała niesamowite komplikacje w życiu tych osób" - mówiła Popiołek. Biedroń z kolei przekonywał, że państwo nie może podważać zasad, na które umówiło się z obywatelami.

Popiołek poinformowała, że RP zastanawia się nad złożeniem projektu ustawy zakładającej, że okres opieki nad osobą niepełnosprawną byłby wliczany opiekunowi do stażu pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że od 2010 r., kiedy zniesiono kryterium dochodowe warunkujące przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, liczba osób ubiegających się o nie gwałtownie wzrosła. Ze statystyk MPiPS wynika, że wśród osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne aż 83 proc. stanowiły osoby inne niż rodzice niepełnosprawnych dzieci, do których początkowo kierowana była ta pomoc. Zauważalna była tendencja do wyszukiwania niepełnosprawnych członków rodziny przez osoby nieaktywne zawodowo, by uzyskać świadczenie bez faktycznego sprawowania opieki.

Na początku sierpnia wiceminister pracy Elżbieta Seredyn poinformowała, że resort przygotowuje program wsparcia ułatwiający powrót na rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy od lipca utracili prawo do świadczeń i chcą wrócić do pracy.

Biedroń zapowiedział ponadto, że RP będzie wnioskował o to, by znowelizować ustawę o TK tak, by w sprawach ważnych, pilnych dać Trybunałowi możliwość szybkiej ścieżki orzekania. "Kiedy istnieje pilna potrzeba, tak ja w tym przypadku, szybszego procedowania, to warto uzbroić TK w taką przyspieszoną ścieżkę procedowania" - powiedział Biedroń. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

sdd/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)