Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RP chce, by do rozwiązania małżeństwa wystarczyło oświadczenie

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi z konferencji prasowej Ruchu Palikota
#

# dochodzą wypowiedzi z konferencji prasowej Ruchu Palikota #

30.05. Warszawa (PAP) - Rozwód bez rozprawy sądowej, na podstawie oświadczenia złożonego przez małżonków w Urzędzie Stanu Cywilnego - to założenia projektu ustawy przygotowanego przez Ruch Palikota. Taką możliwość miałyby małżeństwa bezdzietne oraz te, których dzieci są pełnoletnie.

Jak poinformował PAP poseł Ruchu Łukasz Krupa, projekt zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w prawie o aktach stanu cywilnego wprowadzający takie zmiany jest już przygotowany i zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.

Według projektu strony za porozumieniem składałyby wspólny wniosek o rozwiązanie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, przedstawiając stosowne dokumenty, m.in. akt zawarcia małżeństwa. "Rozwiązanie małżeństwa następowałoby po 30 dniach od złożenia wniosku, jeśli żadna ze stron nie wycofa się w ciągu tego czasu" - powiedział PAP poseł PAP.

Krupa zaznaczył, że 30-dniowy termin, w którym można zmienić zdanie, ma chronić przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Jeśli w tym czasie żadna ze stron nie rozmyśliłaby się, oświadczenie stawałoby się prawomocne i Urząd wydawałby akt rozwiązania małżeństwa.

Warunkiem takiego sposobu zakończenia związku małżeńskiego byłoby - zgodnie z projektem - nieposiadanie przez małżonków małoletnich dzieci. "Uważamy, że to jest istotne, bo wiadomo, że kiedy są dzieci, to sprawa jest bardziej skomplikowana" - zaznaczył Krupa.

Według posła Ruchu Palikota, nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania sądowego, jeśli obie strony oświadczają zgodę i wolę zakończenia związku małżeńskiego. "Sądy są i tak zawalone dużo ważniejszymi sprawami" - argumentował.

Politycy Ruchu Palikota zaprezentowali projekt na środowej konferencji prasowej. Krupa mówił, że RP proponuje wprowadzenie tej instytucji - nazywanej roboczo rozwodem administracyjnym - bo jest za uproszczeniem procedur i tanim państwem.

Poseł Ruchu podkreślał, że w 2010 roku w Polsce było ponad 61 tys. rozwodów; 70 proc. z nich odbyło się bez orzekania o winie, a 25 tys. to pary, które nie miały małoletnich dzieci. "Szacunkowo przyjmujemy, że minimalny koszt rozwodu to jest 3 tys. zł; (...) to daje kwotę 75 mln zł, które obywatele wydali na te sprawy, które tak naprawdę mogłyby się zakończyć poprzez złożenie oświadczeń woli w Urzędzie Stanu Cywilnego" - mówił poseł. (PAP)

sdd/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)