Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RP chce debaty w Sejmie nt. zajęć dodatkowych w przedszkolach

0
Podziel się

Zdaniem Palikota obowiązujące od nowego roku przepisy doprowadziły do tego, że dzieci muszą wcześniej wychodzić z przedszkoli.

RP chce debaty w Sejmie nt. zajęć dodatkowych w przedszkolach
(Reporter)
bEpGoNlx

Janusz Palikot zapowiedział, że jego partia wystąpi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o debatę na temat zajęć dodatkowych w przedszkolach i będzie dążyć do zmiany uregulowań dotyczących ich finansowania. Obecnie obowiązujące zasady Palikot uważa za _ absurdalne _.

_ - Będziemy na najbliższym posiedzeniu parlamentu, w tym tygodniu, apelowali do marszałek Kopacz o debatę na ten temat; złożymy oświadczenie i zapytanie poselskiej w tej sprawie _ - zapowiedział Palikot na konferencji prasowej w niedzielę w Lublinie.

Zdaniem Palikota obowiązujące od nowego roku przepisy doprowadziły do tego, że dzieci muszą wcześniej wychodzić z przedszkoli. _ Za godziny nadprogramowe przedszkola nie mogą pobierać pieniędzy od rodziców, a jednocześnie ministerstwo nie dało dodatkowych pieniędzy na organizowanie tych zajęć, a więc tych zajęć jest mniej _ - powiedział Palikot.

bEpGoNlz

Polityk oczekuje zwiększenia puli pieniędzy, którymi dysponuje ministerstwo na finansowanie zajęć dodatkowych w przedszkolach, albo przywrócenia obowiązujących wcześniej zasad, które pozwalały, aby płacili za nie rodzice. _ Obecne rozwiązania są tak absurdalne, jak tylko mogą być _ - komentował Palikot.

Niedawno znowelizowana ustawa o systemie oświaty (tzw. ustawa przedszkolna) wprowadziła zasadę, że opłata rodziców za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin - wynosi nie więcej niż złotówkę. Rodzice skarżą się, że w ten sposób uniemożliwia im się finansowanie zajęć dodatkowych. MEN z kolei podkreśla, że zajęcia dodatkowe w przedszkolach mogą być finansowane przez samorządy, w ten sposób wszystkie dzieci będą miały do nich równy dostęp. Minister edukacji Krystyna Szumilas niedawno wyjaśniała, że samorządy otrzymały dotację na edukację przedszkolną w wysokości 504 mln zł; gminy otrzymują na każdego przedszkolaka w tym roku 414 zł.

Palikot uczestniczył w Lublinie w spotkaniu, przed zapowiedzianym na 5 i 6 października nadzwyczajnym zjazdem jego partii oraz kongresem, na którym ma powstać nowa partia. Poinformował, że odbył już 12 spotkań w poszczególnych regionach i ocenia, że w jego ugrupowaniu jest zdecydowana większość niezbędna do podjęcia decyzji o połączeniu Ruchu Palikota z innymi ugrupowaniami.

Zaznaczył, że nowa partia powstanie, z co najmniej czterech ugrupowań: Ruchu Palikota, Stowarzyszenia Europa Plus, Racji Polskiej Lewicy oraz Partii Demokratycznej, które już wyraziły na to zgodę. Trwają - jak mówił Palikot - _ bardzo zaawansowane _ rozmowy z Wandą Nowicką, Unią Lewicy i kilkoma innymi partiami. _ Myślę, że to będzie realnie w granicach 7-8 ugrupowań, które ostatecznie podejmą decyzję o powstaniu nowej partii _ - powiedział.

bEpGoNlF

Palikot zapowiedział, że będzie kandydował na szefa nowej partii. Jak mówił, wierzy, że zostanie wybrany.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m221650.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/palikot;niech;miller;i;piechocinski;wyklucza;przyszla;koalicje;z;pis,227,0,1377763.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Palikot wzywa PSL i SLD do bojkotu PiS Janusz Palikot dodał, że Rada upoważniła go też do rozmów na temat tworzenia nowej partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m281751.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/posel;piotr;chmielowski;wykluczony;z;ruchu;palikota,239,0,1374703.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ruch Palikota traci posła. Przechodzi do SLD Zgodnie z uchwałą Zarządu Krajowego Ruchu Palikota, Chmielowski został wykluczony z partii ze względu na brak lojalności oraz naruszenie podstawowych obowiązków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m207000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ruch;palikota;w;koncu;zmieni;nazwe,71,0,1370695.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ruch Palikota w końcu zmieni nazwę? Jesienią Ruch Palikota planuje ofensywę - na październikowym kongresie RP ma zaprezentować nowe otwarcie programowe.
bEpGoNma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)