Notowania

wiadomości
20.05.2013 13:02

RP chce zebrać podpisy m.in. pod projektem ws. głosowania przez internet

Ruch Palikota rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod pięcioma projektami ustaw - poinformował szef RP Janusz Palikot. Jeden z projektów umożliwia głosowanie przez internet i daje 16-latkom prawo głosowania, inny zakłada tworzenie klubów konopnych z marihuaną.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ruch Palikota rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod pięcioma projektami ustaw - poinformował szef RP Janusz Palikot. Jeden z projektów umożliwia głosowanie przez internet i daje 16-latkom prawo głosowania, inny zakłada tworzenie klubów konopnych z marihuaną. *

Na konferencji w Warszawie polityk podkreślił, że wspólna akcja RP z Ruchem Młodych (młodzieżówką partii) ruszyła w poniedziałek.

"Chcemy razem z nimi (Ruchem Młodych - PAP) zrealizować pierwszy etap naszego programu dla młodych ludzi - zebrać pod pięcioma projektami ustaw przygotowanych przez Ruch Palikota po 100 tys. podpisów" - powiedział Palikot.

Chodzi m.in. o zapowiadane już wcześniej projekty: dotyczący głosowania przez internet czy wprowadzenia czynnego prawa wyborczego dla 16-latków (obecnie czynne prawo wyborcze mają osoby, które ukończyły 18. rok życia).

Działacze partii będą też zbierać podpisy pod propozycją, by państwo finansowało jeden ciepły posiłek dla dzieci dziennie. "Chcemy, by na koszt państwa w każdej szkole każdy student, każde dziecko mogło w ciągu dnia dostać jeden gorący posiłek, (...) chcemy też, by to była promocja zdrowego jedzenia, a więc nie śmieciowego" - mówił Palikot.

Ruch chce również zamiany lekcji religii w szkole na lekcje edukacji seksualnej. "Jest wielkie oczekiwanie młodych ludzi, by nie byli przymuszani do indoktrynacji, do wiary, ale by zdobywali niezbędne kompetencje dotyczące życia seksualnego i zdrowia z tym związanego" - powiedział lider RP.

Ponadto Ruch chce zebrać podpisy pod projektem dotyczącym marihuany. Daria Trapszo-Drabczyńska z Ruchu Młodych powiedziała, że zakłada on tworzenie klubów konopnych, w których można by uprawiać i palić marihuanę. "One już funkcjonują z dużym powodzeniem np. w Belgii czy Hiszpanii i po prostu powodują, że +dział narkotyki+ zostaje odebrany mafii, gangsterom, dilerom, którzy dzierżą go obecnie, państwo przejmuje nad tym kontrolę" - powiedziała.

Palikot z kolei poinformował, że 25 maja w Warszawie odbędzie się marsz Wolnych Konopi. Jak mówił będzie to "wielotysięczny pochód na rzecz legalizacji marihuany".

"Od 3 czerwca przez miesiąc ja przejadę 41 okręgów w Polsce, zbierając razem z nimi (Ruchem Młodych - PAP) w niektórych miastach podpisy" - powiedział lider Ruchu. Szef Ruchu Młodych Grzegorz Sikora uzasadniał natomiast, że młodzi postanowili "wziąć sprawy w swoje ręce", stąd akcja zbierania podpisów.

Według Palikota, po zebraniu podpisów - na koniec lipca - projekty Ruchu zostaną złożone w Sejmie; późną jesienią RP chce z kolei zaprezentować propozycje związane z finansowaniem budownictwa mieszkaniowego dla młodych ludzi.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej lidera RP był pytany również o kryzys w Platformie. Zdaniem Palikota, b. polityka PO, sprawa PO "nie jest na szczęście sprawą narodową, to jest problem Platformy". "Tusk musi podać się do dymisji, zrezygnować z bycia premierem, wyznaczyć innego lidera - Schetynę czy kogokolwiek innego, to już jest sprawa wewnętrzna Platformy, i powołać zupełnie nowy gabinet oparty o profesjonalistów, a nie o działaczy partyjnych" - uważa Palikot. Według niego, taki gabinet być może miałby szansę odwrócić złe dla PO trendy.

Ale - zdaniem Palikota - generalnie byłoby to "prawdziwe nieszczęście", bo oznaczałoby "kolejne kilka lat z PO". "Nie ma sensu ratować Platformy, im gorzej z Platformą, tym lepiej w pewnym sensie, bo się pojawia nadzieja na to, że powstanie jakaś nowa większość, która będzie miała realne ambicje" - powiedział szef Ruchu. (PAP)

sdd/ mok/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz