Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RP złożył uzupełniony projekt ustawy o związkach partnerskich

0
Podziel się:

Ruch Palikota złożył w środę uzupełniony projekt ustawy o związkach
partnerskich - poinformował na konferencji prasowej poseł RP Robert Biedroń. Dodał, że w nowej
wersji projektu uwzględniono m.in. uwagi Sądu Najwyższego.

Ruch Palikota złożył w środę uzupełniony projekt ustawy o związkach partnerskich - poinformował na konferencji prasowej poseł RP Robert Biedroń. Dodał, że w nowej wersji projektu uwzględniono m.in. uwagi Sądu Najwyższego.

"Wzięliśmy pod uwagę zgłoszone do projektu uwagi i opinie. Wprowadziliśmy m.in. instytucję świadków, doprecyzowaliśmy pojęcie partnera i partnerki, uwzględniliśmy kwestie wynikające ze zobowiązań międzynarodowych (na które wskazywał SN)" - powiedział Biedroń.

Jak poinformował, RP złożył projekt, który po raz pierwszy trafił do Sejmu w lutym zeszłego roku, jako wspólny RP i SLD. Odnosząc się do tego, że SLD również złożył ponownie projekt dotyczący związków partnerskich, zapewnił, że jego klub nie chce uczestniczyć w żadnym wyścigu, ale składa projekt, który uważa za najlepszy, przygotowany wspólnie ze środowiskiem organizacji pozarządowych zainteresowanych uregulowaniem tej kwestii.

Zadeklarował, że jego klub jest otwarty na uwagi i gotowy do dyskusji. Dodał, że zasadnicze założenia projektu się nie zmieniły.

Wyraził nadzieję, że projekt stanie się podstawą do wypracowania kompromisu w tej kwestii. Zaapelował do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, aby jak najszybciej skierowała go pod obrady.

Yga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa wyraziła rozczarowanie poziomem zeszłotygodniowej debaty sejmowej na temat projektów, ale podkreśliła, że jej pozytywnym aspektem jest fakt, że odbiła się szerokim echem w mediach i rozpoczęła dyskusję o związkach partnerskich. Podkreśliła, że projekty nie powinny być traktowane ideologicznie, ponieważ dotyczą rozwiązania problemów, z jakimi w codziennym życiu borykają się pary żyjące w związkach niebędących małżeństwami.

Marcin Szczepkowski z inicjatywy "Miłość nie wyklucza" przypomniał, że w zeszłym tygodniu przedstawiciele organizacji zrzeszonych w koalicji "Partnerstwo dla związków" złożyli pisma z prośbą o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Zapowiedział, że podobne zaproszenie skierują do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Dodał, że chętnie spotkają się i opowiedzą o swoich codziennych problemach wszystkim zainteresowanym posłom zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

W zeszłym tygodniu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu wszystkie trzy projekty dotyczące związków partnerskich: dwa złożone wspólnie przez RP i SLD oraz autorstwa Artura Dunina z PO.

Przed głosowaniem w tej sprawie minister sprawiedliwości powiedział, że w jego ocenie projekty są niezgodne z konstytucją. Na ich niekonstytucyjność zwracał też uwagę w ekspertyzach Sąd Najwyższy.

Projekt, który złożył RP, daje możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; nie pozwala na adopcję dzieci. Przewiduje, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia".

Ustanie związku następowałoby w przypadku śmierci jednego z partnerów lub gdy partnerzy złożą przed kierownikiem USC oświadczenie o rozwiązaniu związku (za zgodą obu stron związek rozwiązać można bez udziału sądu). Jeden z partnerów może też żądać rozwiązania związku przez sąd, jeżeli trwale i nieodwracalnie ustały "wszystkie więzi pożycia".

Projekt daje też prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

Reguluje też m.in. kwestie alimentów - obowiązek alimentacyjny wobec byłego partnera może zostać nałożony w określonych sytuacjach, np. gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania związku - "znalazł się w niedostatku".

Według projektu partnerzy mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić wspólnotę majątkową. Umowa może poprzedzać zawarcie związku, a także może być zmieniona albo rozwiązana w trakcie jego trwania. Projekt umożliwia partnerom dziedziczenie po sobie na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu (zaliczając ich do pierwszej grupy jeśli chodzi o podatek od spadków i darowizn), a także wspólne rozliczanie się z fiskusem. Daje też m.in. prawo do renty po zmarłym partnerze, do zasiłku w związku z opieką nad chorym partnerem, objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym partnera.(PAP)

akw/ tgo/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)