Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD chce poprawy jakości opieki medycznej nad dziećmi

0
Podziel się:

Zapewnienie dzieciom dostępu do pediatry bez
skierowania, zwiększenie liczby oddziałów dziecięcych w szpitalach
oraz zmiana wyceny procedur pediatrycznych - to niektóre
propozycje Rzecznika Praw Dziecka zmierzające do poprawy jakości
opieki medycznej nad dziećmi.

Zapewnienie dzieciom dostępu do pediatry bez skierowania, zwiększenie liczby oddziałów dziecięcych w szpitalach oraz zmiana wyceny procedur pediatrycznych - to niektóre propozycje Rzecznika Praw Dziecka zmierzające do poprawy jakości opieki medycznej nad dziećmi.

Jak napisała Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska w liście do ministra zdrowia Zbigniewa Religi, w systemie opieki zdrowotnej nad dziećmi potrzebne są zmiany. Z powodu ograniczenia dostępu do pediatrów, których na szczeblu podstawowej opieki medycznej coraz częściej zastępują lekarze rodzinni, obniża się ranga pediatrii - alarmuje RPD. Sowińska zwraca również uwagę na inne problemy związane z opieką medyczną nad dziećmi: niedostateczną liczbę specjalistów w niektórych dziedzinach, dokonującą się likwidację szpitali i oddziałów pediatrycznych.

W celu wzmocnienia rangi pediatrii i poprawy jakości opieki nad dziećmi, RPD powołała Opiniotwórczo-Doradczą Radę Naukową, spotykała się również z krajowymi i wojewódzkimi konsultantami pediatrii oraz psychiatrii, neurologii i chirurgii dziecięcej, a także z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przywrócenie opieki pediatrycznej w podstawowej opiece medycznej, przywrócenie właściwej liczby oddziałów dziecięcych, umożliwiających dzieciom leczenie zachowawcze i zabiegowe w wyodrębnionych jednostkach, rozważenie przywrócenia działalności Przychodni Matki i Dziecka, Poradni Konsultacyjnych przy oddziałach dziecięcych i nadzoru ordynatorskiego nad poradniami dziecięcymi w POZ oraz przywrócenie Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia koordynującego właściwy model opieki nad dzieckiem w okresie zdrowia i choroby - to wypracowane w gronie ekspertów postulaty, o których Sowińska pisze w liście do ministra zdrowia.

Rzeczniczka zwraca również uwagę na konieczność zweryfikowania systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży ze względu na niedostateczną dostępność leczenia ambulatoryjnego, opieki psychoterapeutycznej, brak łóżek szpitalnych i psychiatrów dziecięcych. Jej zdaniem niezbędne jest także zweryfikowanie wyceny procedur pediatrycznych podstawowych, specjalistycznych oraz tzw. "jednego dnia", których szacunek jest obecnie "niekorzystny i niedofinansowany".

Działania te miałyby, według Sowińskiej, doprowadzić do przywrócenie należnej rangi pediatrii, "niezbędnej dla motywacji do podejmowania specjalizacji, celem przełamania tworzącej się luki pokoleniowej, stwarzającej ryzyko załamania opieki nad dzieckiem w najbliższej przyszłości". Jak poinformowała, obecnie średni wiek pediatry to 59 lat.

Zmiany w systemie ograniczyłyby też, zdaniem RPD, zaniedbania wobec najmłodszych pacjentów, umożliwiając realizację pełnego wachlarza zadań profilaktycznych od szczepień ochronnych, poprzez wizyty patronażowe i badania bilansowe. "Dzięki dobrej opiece profilaktycznej w wieku rozwojowym można spodziewać się ograniczenia wielu schorzeń pokolenia rozpoczynającego swoją aktywność zawodową, a tym samym znacznie ograniczyć koszty +medycyny naprawczej+" - napisała Sowińska.

Pod koniec października RPD wzięła udział w konferencji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, która odbyła się w Warszawie. Obecni na spotkaniu lekarze uznali, że w Polsce sukcesywnie pogarsza się stan opieki zdrowotnej nad dziećmi. (PAP)

akw/ pz/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)