Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD do szefa MSZ ws. transgranicznych kontaktów rodziców i dzieci

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w piątkowym piśmie do ministra spraw
zagranicznych Radosława Sikorskiego zwrócił uwagę na konieczność ochrony praw dzieci w przypadkach,
gdy rodzic i dziecko mieszkają w różnych państwach.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w piątkowym piśmie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego zwrócił uwagę na konieczność ochrony praw dzieci w przypadkach, gdy rodzic i dziecko mieszkają w różnych państwach.

"W związku ze zgłaszanymi do Rzecznika Praw Dziecka przypadkami konfliktów rodzinnych, związanych z realizacją kontaktów z dzieckiem, w sytuacji gdy rodzic i dziecko zamieszkują w różnych państwach, pragnę zwrócić uwagę na konieczność ochrony praw dzieci, których dotyczą konflikty o charakterze transgranicznym" - napisał Michalak.

RPD zaznaczył, że ochronę taką zapewniają m.in. umowy międzynarodowe, określające instrumenty prawne służące zabezpieczeniu interesów dzieci uwikłanych w te konflikty rodzinne oraz ustalające jednolite zasady postępowania państw - stron umów międzynarodowych w sprawach, dotyczących dzieci.

"Wśród wspomnianych aktów normatywnych można wymienić m.in. Konwencję dotyczącą cywilnych aspektów dotyczących uprowadzenia dziecka za granicę sporządzoną w Hadze 25 października 1980 r., Rozporządzenie Rady (WE) Nr 2201/2003 z 27 listopada 2003 r., dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, Konwencję o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń oraz współpracy w zakresie władzy rodzicielskiej i środków ochrony dziecka" - zaznaczył.

RPD podkreślił, że 24 września 2003 r. Polska podpisała Konwencję z 15 maja 2003 r. w sprawie kontaktów z dziećmi. "Wspomniana umowa międzynarodowa ustala wspólne standardy dotyczące zasad orzekania o kontaktach z dziećmi, przyjęcia i stosowania środków gwarantujących prawidłowe wykonywanie kontaktu o charakterze transgranicznym oraz współpracy między sądami i organami właściwymi w sprawach kontaktów z dziećmi" - napisał.

Resort ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.(PAP)

kno/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)