Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD na konferencji w Rzymie

0
Podziel się:

Współpraca międzynarodowa jest niezwykle ważna dla zapobiegania i
zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci - przekonywał w poniedziałek rzecznik praw dziecka
Marek Michalak na konferencji Wysokiego Szczebla Rady Europy w Rzymie.

Współpraca międzynarodowa jest niezwykle ważna dla zapobiegania i zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci - przekonywał w poniedziałek rzecznik praw dziecka Marek Michalak na konferencji Wysokiego Szczebla Rady Europy w Rzymie.

W poniedziałek i wtorek w Rzymie obraduje Konferencja Wysokiego Szczebla Rady Europy, która zainauguruje międzynarodową kampanię "Stop przemocy seksualnej wobec dzieci".

Michalak, jako wiceprzewodniczący Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC), w swym wystąpieniu mówił o walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w krajach europejskich i roli rzeczników w zwalczaniu tego zjawiska.

RPD będzie również uczestniczył w pracach polskiej delegacji przygotowujących do skutecznego wdrażania kampanii w Polsce.

Celem kampanii RE jest dążenie do podpisania, a także wsparcia ratyfikacji i doprowadzenie do wdrożenia Konwencji RE o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Ma ona także podnieść świadomość społeczną na temat istoty wykorzystywania seksualnego dzieci, aby lepiej mu zapobiegać.

"Wykorzystanie seksualne dzieci, a zwłaszcza dziecięca pornografia oraz prostytucja, a także formy obcowania seksualnego z dziećmi, w tym przypadki czynów popełnianych za granicą, mają destrukcyjny wpływ na ich zdrowie i rozwój psychospołeczny. Wpływ ten pogłębia się wraz ze wzrostem korzystania z technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych przede wszystkim przez sprawców przestępstw skierowanych wobec dzieci" - mówił Michalak.

Podkreślił, że w ramach międzynarodowej współpracy przy wdrażaniu kampanii priorytetami powinny stać się: zapobieganie i zwalczanie seksualnego wykorzystywania dzieci i obcowania z dziećmi, ochrona praw dzieci będących ofiarami seksualnego wykorzystywania, a także promowanie krajowej i międzynarodowej współpracy przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu dzieci.

"W pracy tej powinniśmy dążyć do stworzenia, a tam gdzie już są - do wzmocnienia niezależnych i kompetentnych instytucji krajowych zajmujących się wspieraniem i ochroną praw dziecka, zapewniając im określone środki i uprawnienia. Mogłyby one stanowić niezbędne ogniwo zapewniające koordynację pomiędzy różnymi instytucjami zajmującymi się ochroną i walką z seksualnym wykorzystywaniem dzieci i ich niegodziwym traktowaniem, w tym zwłaszcza instytucjami związanymi ze szkolnictwem, służbą zdrowia, pomocą społeczną oraz organami ścigania i sądowymi" - mówił rzecznik.

Jego zdaniem przygotowane przez RE wytyczne w sprawie Sądownictwa Przyjaznego Dzieciom zapewniają zwłaszcza dzieciom-ofiarom możliwość pełnego dochodzenia ich praw i wzmacniają proces ich ochrony.

Michalak mówił też o przygotowywanym w ramach Rady Praw Człowieka ONZ III Protokole Fakultatywnym do Konwencji o Prawach Dziecka. "Ma on wyposażyć Komitet Praw Dziecka ONZ m.in. w mechanizm skargi indywidualnej i zbiorowej. Dzięki niemu dzieci oraz niezależne narodowe instytucje ochrony praw człowieka, ombudsmani oraz organizacje pozarządowe otrzymałyby narzędzie umożliwiające rzeczywistą ochronę praw dziecka we wszystkich aspektach objętych Konwencją o Prawach Dziecka" - podkreślił rzecznik.

W konferencji biorą udział przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych, Parlamentu Europejskiego, a także rzecznicy praw dziecka, reprezentanci organizacji pozarządowych, działacze społeczni, dziennikarze, jak również dzieci i młodzież.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)