Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD przeciwko zacieraniu przestępstw seksualnych wobec dzieci

0
Podziel się:

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak jest przeciwny zacieraniu przestępstw
przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnionych wobec dzieci poniżej 15. roku życia.
Wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak jest przeciwny zacieraniu przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnionych wobec dzieci poniżej 15. roku życia. Wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

W związku z przygotowywaną w MS nowelizacją kodeksu karnego RPD zaapelował do Biernackiego o rezygnację z koncepcji wykreślenia przepisu, który stanowi, iż "nie podlegają zatarciu skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeśli pokrzywdzonym był małoletni poniżej lat 15".

"W mojej ocenie przepis ten zapewnia dzieciom skuteczniejszą ochronę prawną" - napisał Michalak, przypominając, że występował wcześniej do Biernackiego z prośbą o rozszerzenie dyspozycji tego artykułu o sprawców skazanych na kary z zawieszeniem, a także wnosił o rozszerzenie katalogu przestępstw wskazanych w powyższym przepisie o inne przestępstwa wobec dzieci popełnione z użyciem przemocy. "Co z pełną odpowiedzialnością podtrzymuję" - dodał rzecznik.

Jak zaznaczył, dzięki temu przepisowi sprawca, który został skazany za określone w nim przestępstwa, nie ma możliwości podjęcia pracy z dziećmi zarówno w Polsce jak i na terenie całej Unii Europejskiej.

Przypomniał, że choć prawo przewiduje możliwość orzeczenia przez sąd zakazu zajmowania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem dzieci, to jest to jedynie możliwość przewidziana przez ustawodawcę, który uznaniu sądu pozostawił orzeczenie tego środka.

RPD zwrócił uwagę, że z analizy prowadzonych przez niego spraw wynika, że sądy zbyt rzadko stosują ten zakaz.

Jak podkreślił, orzeczenie tego środka stanowi najlepszą z możliwych gwarancji ochrony dziecka przed wykorzystaniem seksualnym. Wskazał, że prawomocnie orzeczony zakaz trwa dożywotnio, a co za tym idzie, nigdy nie nastąpi zatarcie skazania, nawet w razie warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności czy upływu okresu próby orzeczonego wobec skazanego, ponieważ zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem środka karnego, darowaniem kary albo przedawnieniem jej wykonania.

Rzecznik przypomniał, że naruszenie orzeczonego zakazu stanowi przestępstwo, co dodatkowo chroni najmłodszych.

RPD zwrócił się do Biernackiego z prośbą o rozszerzenie tematyki szkoleń prowadzonych przez resort sprawiedliwości dla sędziów orzekających w wydziałach karnych i uwrażliwianie ich na "tak ważką tematykę, jaką jest bezpieczeństwo najmłodszych".

Poprosił również o rozważenie zmian legislacyjnych, aby ten środek karny stał się środkiem obligatoryjnym w przypadku skazania sprawcy czynów o charakterze seksualnym popełnionych na szkodę dzieci. Obecnie - jak wskazał Michalak - dopiero w warunkach ponownego skazania sąd jest zobligowany do orzeczenia tego środka. "Taka regulacja pozwala na sytuacje, w których przestępcy dopiero spotykają się z odpowiednią reakcją prawnokarną, gdy ponownie krzywdzą kolejną ofiarę" - podkreślił.

MS ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika. (PAP)

akw/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)