Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD w Antwerpii na konferencji o prawach dziecka

0
Podziel się:

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak uczestniczył w konferencji unijnych
ekspertów zajmujących się prawami dziecka, gdzie omawiano m.in. przedstawioną przez KE Strategię
Komunikacji dotyczącą praw dzieci. Dokument ma być ukończony jesienią i przyjęty przez KE w
grudniu.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak uczestniczył w konferencji unijnych ekspertów zajmujących się prawami dziecka, gdzie omawiano m.in. przedstawioną przez KE Strategię Komunikacji dotyczącą praw dzieci. Dokument ma być ukończony jesienią i przyjęty przez KE w grudniu.

Konferencja została zorganizowana w Antwerpii w ramach prezydencji Belgii przez grupę międzyrządową "Europe De L'Enfance".

Jak powiedział Michalak w rozmowie z PAP, prace nad dokumentem jeszcze się nie zakończyły, wciąż jest konsultowany, a przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawiali informacje w ogólnym zakresie. Omówiony został proces konsultacji, uwzględniający także dzieci ze wszystkich krajów, które biorą udział w pracach nad dokumentem. "Najważniejsze sfery tych konsultacji to przyjazne sądy, sprawy przemocy, opieki zdrowotnej nad dziećmi. W dokumencie jest także mowa o ochronie dzieci przed zagrożeniami takimi jak przemoc czy ubóstwo" - mówił RPD.

Zwrócił uwagę, że istotnym elementem przyjaznego dzieciom sądownictwa są sądy specjalizujące się w sprawach dzieci. "Stąd też mój opór przed likwidacją sądów rodzinnych. Ja bardziej poszedłbym w kierunku specjalizacji, profesjonalizacji, przygotowania sędziów w każdej dziedzinie życia, która zajmuje się dziećmi, psychologicznie, pedagogicznie, medycznie, żeby byli bardziej empatyczni. Trzeba też wrażliwie popatrzeć na przyjmowanie dziecka w sądzie, a także zwrócić uwagę na mediacje. Tu jest absolutnie porozumienie, że mediacja jest bardzo ważnym i skutecznym środkiem rozwiązywania konfliktów" - podkreślił Michalak.

Przypomniał, że w przyszłym miesiącu będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Mediacji (przypadający w trzeci czwartek października), w którym on także zamierza wziąć udział. Dodał też, że przygotowuje dla dzieci publikację na temat mediacji w szkole.

Jak powiedział Michalak, na konferencji pojawił się pomysł, by wyodrębnić osobną kategorię praw młodzieży, po to, aby lepiej chronić tę grupę. "Nie jestem do tego przekonany, my mamy wyraźnie zdefiniowane, że dzieckiem jest człowiek do ukończenia 18. roku życia i chyba nie ma potrzeby, by się rozdrabniać, należałoby raczej skupić się na propagowaniu praw dziecka i uczeniu dzieci i młodzieży, jak z nich korzystać" - zaznaczył.

Michalak podkreślił, że na sesji plenarnej konferencji z uznaniem podkreślono, że w Polsce weszła w życie ustawa całkowicie zakazująca stosowania wobec dzieci kar cielesnych. Uznano ten fakt za ogromny sukces polskich władz i RPD.

"To jest nasze tegoroczne osiągnięcie, którym możemy pochwalić się na arenie międzynarodowej. Muszę powiedzieć, że nawet publicznie francuska RPD wyraziła żal, że jej kraj jeszcze się na to nie zdecydował. To jest ważne, bo my przyjmujemy krytykę, gdy gdzieś niedomagamy, gdzieś jesteśmy z tyłu w statystykach, ale są przecież rzeczy, w których idziemy do przodu. Patrząc na prawa dziecka, naprawdę nie musimy iść z pochyloną głową, bo konwencja o prawach dziecka była naszą inicjatywą, a nazwisko Janusza Korczaka wzbudza powszechny szacunek. Chciałbym, żeby rok, w którym będziemy obchodzić 70. rocznicę jego śmierci (2012 - PAP), był rokiem Janusza Korczaka" - mówił rzecznik.

Dodał, że podczas konferencji przedstawił założenia europejskiej kampanii "Kocham. Nie biję", organizowanej przez Krajowe Centrum Kompetencji, która rozpocznie się 21 października. Włączyło się w nią sześć resortów oraz RPD.

Podczas spotkania przedstawiciel Europejskiego Centrum Wiedzy o Prawach Dziecka dokonał przeglądu przedsięwzięć prowadzonych w krajach europejskich dotyczących praw najmłodszych oraz metod i narzędzi służących do ich wdrażania. Przedstawiciele poszczególnych krajów opowiadali o swoich doświadczeniach, osiągnięciach, a także problemach w tym zakresie.

Europejscy eksperci spotkali się w symbolicznym miejscu, jakim jest Hatpaleis - teatr dla dzieci i młodzieży oraz dla młodych artystów. Placówka ta propaguje sztukę, przybliża najmłodszym teatr. Na fasadzie budynku widnieje wiersz napisany przez poetę Barta Moeyaerta, zwracający uwagę na prawa dziecka.(PAP)

akw/ gma/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)