Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO chce informacji od wojewody nt. zwalczania rasizmu

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja rzeczniczki wojewody podlaskiego
#

# dochodzi informacja rzeczniczki wojewody podlaskiego #

12.06. Warszawa (PAP) - Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz poprosiła wojewodę podlaskiego Macieja Żywnę o informację na temat planowanych działań zwalczających przejawy rasizmu i ksenofobii. Z zadowoleniem przyjęła powołanie zespołu zajmującego się tym problemem.

"Organy państwowe powinny kreować i realizować taką politykę społeczną, która zapewni wszystkim mieszkańcom kraju, niezależnie od ich narodowości czy pochodzenia etnicznego, przestrzeganie praw człowieka, w tym ochronę przed przemocą" - napisała prof. Lipowicz w piśmie do wojewody zamieszczonym na stronie RPO. Dodała, że "każda inicjatywa, która wzmacnia działania podejmowane na rzecz walki z przestępczością o podłożu narodowościowym zasługuje na aprobatę".

"Cieszę się, iż powstał zespół, który będzie koordynował działania wszystkich służb i organów administracji rządowej w zakresie przeciwdziałania aktom rasizmu w województwie podlaskim" - zaznaczyła rzecznik.

Zespół do spraw przeciwdziałania aktom ksenofobii i rasizmu na terenie województwa podlaskiego powstał w maju pod egidą wojewody Macieja Żywny. Oprócz Żywny w jego skład weszli przedstawiciele różnych służb m.in. policji, straży pożarnej, ABW i prokuratury.

Zespół jest reakcją na incydenty o charakterze rasistowskim w regionie, zwłaszcza trzy próby podpalenia mieszkań cudzoziemców na dwóch białostockich osiedlach. Jego powstanie zapowiadał w pierwszej połowie maja szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz; mówił wtedy w Białymstoku, że państwo uruchomi "wszystkie możliwe środki", by sprawcy zostali zatrzymani i ponieśli konsekwencje.

W środę Sienkiewicz był pytany na konferencji prasowej o efekty dochodzenia w sprawie podpaleń. "Ponieważ jesteśmy bardzo blisko, to wolałbym nie zapeszać i niestety nie bardzo mogę mówić więcej" - powiedział.

"Ale powiem szczerze, że - po pierwsze - nabyliśmy olbrzymią wiedzę, jeśli chodzi o naturę tego zjawiska, jego zasięg, jego różnego rodzaju uwarunkowania, także i społeczne. Po drugie, uruchomiliśmy pewien system i nadzoru, i monitoringu, i pewnej szybkiej reakcji w kwestiach, które się wiążą ze sprawami białostockimi" - dodał.

RPO w piśmie do wojewody podkreśliła, że "zjawisko rasizmu jest pogwałceniem podstawowych praw poszczególnych jednostek i grup, a także stanowi poważne zagrożenie dla porządku publicznego". "Naświetlenie zjawiska rasizmu i związanej z nimi nietolerancji i ksenofobii w naszym kraju oraz pokazanie pewnych kierunków, w których należy podejmować działania, by zmienić obecną sytuację, ma ogromne znaczenie dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa i poszanowania podstawowych praw i wolności każdego człowieka i obywatela" - napisała.

Prof. Lipowicz przypomniała także, że "przeciwdziałanie rasizmowi, ksenofobii oraz związanej z nimi nietolerancji Rzecznik Praw Obywatelskich zalicza do priorytetowych kierunków swojej aktywności".

Rzecznik wojewody podlaskiego Joanna Gaweł przypomniała, że działania wojewody podejmowane, by przeciwdziałać rasizmowi i ksenofobii były prezentowane przez MSW na spotkaniu Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji w Warszawie.

Jak poinformowała PAP, zespół ds. Przeciwdziałania Aktom Ksenofobii i Rasizmu na terenie województwa podlaskiego spotykał się dotąd trzykrotnie, w tym również z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się cudzoziemcami oraz z przedstawicielami uczelni, na których studiują obcokrajowcy.

"Zgodnie z sugestiami, które padły podczas tych spotkań, powstały pakiety informacyjne, w formie ulotek w języku angielskim, rosyjskim i polskim, które już są dystrybuowane na uczelniach i wśród organizacji pozarządowych" - poinformowała Gaweł. Są tam np. numery telefonów, pod którymi cudzoziemcy mogą znaleźć pomoc oraz informacje, jakie są możliwości złożenia zawiadomienia o przestępstwie.

Ulotki są także na osiedlach Słoneczny Stok, Zielone Wzgórza i Leśna Dolina - rozprowadza je tam spółdzielnia mieszkaniowa. Na dwóch ostatnich osiedlach miały miejsce, nagłośnione przez media, próby podpalenia mieszkań.

Joanna Gaweł przypomniała też, że powstał pilotażowy projekt aktywizacji lokalnych społeczności na tych osiedlach. W przedstawionym przez wojewodę podlaskiego projekcie mowa jest o potrzebie długofalowego, konsekwentnego i stałego działania w oparciu o zespół tzw. animatorów społecznych.

"Zdaniem wojewody, postawa lęku czy bierności mieszkańców osiedla względem grupy ksenofobicznie i rasistowsko nastawionych osób, może wynikać z poczucia anonimowości oraz braku poczucia wspólnoty z mieszkańcami osiedli" - powiedziała. Wyraziła nadzieję, że przy wsparciu ministerstw projekt uda się zrealizować.

Dodała, że służby wojewody zwróciły się również do podlaskich samorządów z prośbą o informacje o działaniach na rzecz tolerancji i przeciwdziałania rasizmowi. Informacje te stopniowo napływają. (PAP)

mja/ ral/ rof/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)