Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO chce od minister zdrowia informacji o szczepieniach przeciw grypie

0
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) Janusz
Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o
informacje na temat działań jej resortu w sprawie
zintensyfikowania szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza w grupach
podwyższonego ryzyka.

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o informacje na temat działań jej resortu w sprawie zintensyfikowania szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka.

RPO w liście do min. Kopacz powołuje się na dane Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Wynika z nich, że od 16 do 22 stycznia br. w Polsce odnotowano 47 tys. 325 zachorowań i przypadków podejrzenia zachorowania na grypę, w tym czasie 77 osób skierowano do szpitala. W porównywalnym okresie ubiegłego roku chorowały 13 tys. 122 osoby - czyli ponad trzykrotnie mniej.

"Z niepokojem i troską odbieram kolejne doniesienia na temat sytuacji epidemiologicznej grypy w Polsce" - napisał Kochanowski.

"Opierając się na charakterystyce antygenowej i genetycznej wirusa stwierdzono, że wirusy znajdujące się w tegorocznej szczepionce przeciwko grypie odpowiadają wirusom krążącym w środowisku. Szczepionka ta więc stanowi skuteczną ochronę przed zachorowaniem lub przynajmniej pozwoli na znaczne złagodzenie przebiegu choroby" - zaznaczył Kochanowski.

Zauważył on, że według informacji Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w ostatnich tygodniach grudnia 2008 r. liczne kraje zachodniej i południowej Europy poinformowały o znacznym wzroście liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i ostrych zakażeń układu oddechowego. Ponieważ rozprzestrzenianie się epidemii grypy z Europy Zachodniej na Wschód było dotychczas obserwowane przez większość sezonów epidemicznych, ECDC uznało za prawdopodobne, że w kolejnych tygodniach grypa sezonowa będzie rozprzestrzeniała się i nasilała w środkowej, wschodniej i północnej Europie.

ECDC zaleciła poddawanie się szczepieniom ochronnym, szczególnie przez osoby z grup ryzyka - cierpiące na choroby przewlekłe, starsze, a także pracowników służby zdrowia. W zaleceniach Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) WHO do grupy wysokiego ryzyka szczególnie narażonych na wystąpienia powikłań grypy, należą także m.in. zdrowe dzieci, które w sezonie epidemicznym będą w wieku od 6 do 23. miesiąca życia i kobiety, które w czasie najbliższego sezonu epidemicznego grypy będą w II lub III trymestrze ciąży. (PAP)

dsr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)