Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: dobrze, że WOŚP zagra dla osób starszych

0
Podziel się:

Dobrze się stało, że tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Jerzy
Owsiak wywołali temat osób starszych i ich sytuacji - uważa rzecznik praw obywatelskich Irena
Lipowicz. Według niej sytuacja osób starszych jest dramatyczna i wymaga interwencji.

Dobrze się stało, że tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Jerzy Owsiak wywołali temat osób starszych i ich sytuacji - uważa rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Według niej sytuacja osób starszych jest dramatyczna i wymaga interwencji.

"Sytuacja osób starszych, w bardzo zaawansowanym wieku, przy dużych potrzebach opiekuńczych, przede wszystkim tych, którzy znajdują się w zakładach opiekuńczo-leczniczych, jest tak dramatyczna, wyposażenie tych ośrodków i brak oddziałów geriatrii jest tak wstydliwe, że to wymaga interwencji, to wymaga mobilizacji społecznej" - powiedziała rzecznik w piątek rano w radiowej Trójce.

Lipowicz ma nadzieję, że przy okazji niedzielnej Orkiestry "będziemy mieli w Polsce przebudzenie" w sprawie osób starszych i ich leczenia.

Przyznała, że w Polsce jeszcze nie ma spójnej polityki senioralnej państwa. Rzecznik przygotowała jednak szereg rekomendacji dla polityków, których realizacja sprzyjałaby poprawie sytuacji osób starszych i ich godnemu życiu w maksymalnej aktywności. Jako przykład dobrych praktyk wymieniła Stargard Szczeciński, gdzie zbudowano domy w ramach TBS, "w których osoba starsza ma możliwość alarmu, ma lekarza na dole i stołówkę na dole, ale jest zupełnie samodzielna".

Lipowicz odniosła się do dyskusji na temat eutanazji i zaproponowanego przez Ruch Palikota projektu ustawy w sprawie tzw. testamentu życia. Jak zaznaczyła, nie jest zwolenniczką tego sformułowania.

W jej ocenie pacjent powinien świadomie wyrazić zgodę na uporczywą terapię w konkretnych przypadkach albo dać przyzwolenie na naturalną śmierć. "To nie ma nic wspólnego z eutanazją, której jestem wielką przeciwniczką" - zaznaczyła.

Należy jednak pamiętać, że ktoś, kto nie godzi się na uporczywą terapię, może zmienić zdanie w konkretnych okolicznościach - np. pomimo cierpienia chce, żeby podtrzymywać jego życie, bo czeka na dziecko wracające z zagranicy, czy na urodzenie wnuka - zaznaczyła rzecznik.

RPO jest zdania, że chory musi mieć pewność, że lekarz zawsze będzie niósł mu ratunek, a nigdy nie przyniesie mu świadomie śmierci. "Może nie przedłużać jego cierpień, jeżeli proces umierania już się rozpoczął" - dodała.

Dlatego jej zdaniem podstawą dla takich decyzji jest komunikacja lekarz-pacjent, uszanowanie zgody i autonomii pacjenta oraz stworzenie możliwości "+dobrej śmierci+ - umierania w bezpieczeństwie, w komforcie psychicznym" - mówiła RPO.

WOŚP w tym roku po raz pierwszy będzie zbierać środki nie tylko na leczenie dzieci, ale również na polepszenie jakości opieki medycznej nad osobami starszymi. W Polsce istnieje jedynie 35 oddziałów geriatrycznych z ok. 750 łóżkami; pracuje tam ok. 270 lekarzy-geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to ok. 13 proc. społeczeństwa. (PAP)

ago/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)