Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: prababcia nie może w sądzie reprezentować prawnuka

0
Podziel się:

Obecnie prababcia i pradziadek nie mogą być pełnomocnikami pełnoletniego
prawnuka, który jest stroną postępowania sądowego. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o zmianę tego
stanu. Z Ireną Lipowicz zgadza się minister sprawiedliwości.

Obecnie prababcia i pradziadek nie mogą być pełnomocnikami pełnoletniego prawnuka, który jest stroną postępowania sądowego. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o zmianę tego stanu. Z Ireną Lipowicz zgadza się minister sprawiedliwości.

Jak podano na stronach internetowych RPO, w październiku 2012 r. w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości, RPO zasygnalizowała, że przepisy procedury cywilnej i sądowo-administracyjnej regulujące kwestię reprezentowania w sądzie kogoś w charakterze pełnomocnika w nieuzasadniony sposób różnicują sytuację prawną osób, które łączą więzy krwi.

"Obowiązujące regulacje nie przyznają wstępnym strony, którzy są z nią spokrewnieni w stopniu drugim i trzecim, prawa do reprezentowania strony w postępowaniu sądowym" - podkreślała Lipowicz. Dodała, że w konsekwencji w obecnym stanie prawnym babcia, dziadek, a także prababcia i pradziadek nie mogą być pełnomocnikiem pełnoletniego wnuka lub prawnuka, który jest stroną w postępowaniu.

W odpowiedzi minister sprawiedliwości przedstawił stanowisko, z którego wynika, że "brak jest racjonalnych przesłanek uzasadniających nieprzyznanie niektórym wstępnym strony prawa do reprezentowania strony przed sądem w charakterze pełnomocnika". Jednocześnie zapewnił, że rozważy możliwość dokonania stosownej zmiany procedury cywilnej i sądowo-administracyjnej przy najbliższej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

W sierpniu 2013 r. minister poinformował RPO, że nowelizacja przepisów procedury cywilnej co do przyznania wszystkim wstępnym strony prawa do reprezentowania jej przed sądem powszechnym została uwzględniona w projektach zmian kodeksów cywilnego i postępowania cywilnego oraz Prawa o notariacie. Inicjowanie prac legislacyjnych, których przedmiotem są przepisy procedury sądowo-administracyjnej, nie należy do właściwości resortu sprawiedliwości, lecz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - dodał minister.

Jednocześnie w Sejmie trwają już prace legislacyjne nad prezydenckim projektem zmiany Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; projekt trafił już do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W związku z tym, RPO zwróciła się do przewodniczącej komisji o rozważenie możliwości wprowadzenia poprawki, która umożliwiłaby wszystkim wstępnym strony reprezentowanie jej przed sądem w charakterze pełnomocnika. (PAP)

sta/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)