Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: projekt współpracy ombudsmenów państw Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się w piątek z
apelem do nowowybranych europosłów o poparcie projektu dotyczącego współpracy ombudsmanów państw
objętych programem Partnerstwa Wschodniego.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się w piątek z apelem do nowowybranych europosłów o poparcie projektu dotyczącego współpracy ombudsmanów państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego.

Kochanowski jest autorem projektu: "Współpraca Ombudsmanów Państw Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej", który zakłada m.in. wzmocnienie roli narodowych rzeczników praw obywatelskich, usprawnienie funkcjonowania organów wymiaru sprawiedliwości oraz wsparcie wolnych mediów i organizacji pozarządowych przyczyniających się do budowy społeczeństwa demokratycznego w państwach objętych programem Partnerstwa.

Według RPO, chęć udziału i współpracy przy tym przedsięwzięciu wyrazili wszyscy rzecznicy praw obywatelskich państw objętych Partnerstwem Wschodnim: Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii oraz Mołdawii. Do udziału w programie zaproszono także przedstawicieli Białorusi, w którym obecnie nie ma urzędu ombudsmana.

"Troska o prawa człowieka, o poprawę funkcjonowania administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości oraz wsparcie wolnych mediów to są zadania, które stoją przed nami wszystkimi. Jest to niejako zadanie cywilizacyjne" - ocenił Kochanowski podczas piątkowego spotkania z europosłami. Z jego zaproszenia skorzystało tylko kilku europosłów PiS.

Zdaniem RPO, budowa w krajach Europy Wschodniej społeczeństwa w pełni obywatelskiego jest ważnym zadaniem stojącym przed całą UE, a w sposób szczególny przed Polską, której naturalnym kierunkiem polityki zagranicznej są państwa wschodnie.

Kochanowski chciałby aby jego propozycja stała się projektem europejskim.

W ocenie Pawła Kowala, gdyby ten projekt został zrealizowany i stał się faktycznie częścią Partnerstwa Wschodniego pokazalibyśmy, że troska o prawa człowieka i prawa obywatelskie są polską specjalnością. "Warto zrobić z tego polską specjalność. Ten projekt dobrze zgrywa się z budową naszego wizerunku w Europie" - ocenił Kowal.

Z kolei inny europoseł PiS Ryszard Legutko podkreślił, że Wschód jest to naturalny kierunek polskiej polityki zagranicznej. "Wszystkie takie inicjatywy zasługują na ogromne wsparcie. Jeśli okaże się ona skuteczna, może wzmocnić naszą rolę zarówno w regionie jak i UE" - zaznaczył Legutko.

Projekt współpracy ombudsmanów państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego obejmuje m.in. organizację cyklu szkoleń i warsztatów z zakresu ochrony praw człowieka i obywatela, monitorowanie sytuacji więźniów oraz promowanie wdrażania krajowych mechanizmów zapobiegania torturom.

Program zakłada ponadto przeprowadzenie analizy stanu przepisów prawa krajowego państw objętych Partnerstwem pod kątem ich dostosowania do europejskich standardów ochrony praw obywatelskich oraz realizację badań i projektów naukowo-badawczych poświęconych tej tematyce.

Projekt uzyskał akceptację prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz szefa UKiE Mikołaja Dowgielewicza.

Konferencja ombudsmanów, podczas której nastąpi podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy, planowana jest na grudzień br. (PAP)

agy/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)