Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO prosi kancelarię premiera o informacje z ministerstw ws. ACTA

0
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz poprosiła kancelarię
premiera o przesłanie informacji o sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie ACTA,
uzyskanych od poszczególnych ministrów.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz poprosiła kancelarię premiera o przesłanie informacji o sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie ACTA, uzyskanych od poszczególnych ministrów.

Paweł Grabczak z zespołu społecznego biura RPO poinformował PAP w piątek, że obecnie trwają prace nad przygotowaniem stanowiska RPO "w sprawie konsultacji społecznych związanych ze stanowieniem prawa".

W związku z tym prof. Irena Lipowicz przesłała 29 lutego pismo do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego.

Rzecznik zwraca w dokumencie uwagę, że "w trakcie debaty społecznej na temat związania się Polski umową handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) ujawniły się problemy systemowe, które będą w najbliższych miesiącach wymagały refleksji oraz działań ze strony organów władzy publicznej. Jednym z nich jest tryb przeprowadzania konsultacji społecznych w procesie stanowienia prawa, zarówno na etapie prac legislacyjnych prowadzonych w Radzie Ministrów, jak i w parlamencie".

Lipowicz zauważyła, że aktywizacja obywateli w życiu publicznym jest jednym z procesów koniecznych dla kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego, dlatego przygotowuje "zapowiedzianą publicznie analizę tego zagadnienia, jako uzupełnienie stanowiska w sprawie umowy ACTA".

Jak napisała Lipowicz, doszło już w tej sprawie do spotkania między innymi z Obywatelskim Forum Legislacji działającym przy Fundacji im. Stefana Batorego, przeprowadzono także inne konsultacje społeczne.

"Podczas debaty, która miała miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniu 6 lutego 2012 r., ze strony Pana Premiera Donalda Tuska padła deklaracja, że wystąpił on, aby Ministrowie w trybie pilnym podali z praktyki swojego działania przykłady archaicznego sposobu konsultacji społecznych" - napisała prof. Lipowicz. Jej zdaniem zapoznanie się z materiałami zebranymi w wyniku tego procesu "z pewnością pozwoliłoby na rozszerzenie i uzupełnienie stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wszechstronną analizę różnorodnych postulatów dotyczących partycypacji obywatelskiej w procedurze prawodawczej".

Lipowicz zwróciła się do Arabskiego o przesłanie informacji uzyskanych od poszczególnych ministrów.

21 lutego Lipowicz zaprezentowała swoje stanowisko ws. ACTA. O ocenę sytuacji związanej z ACTA do RPO zwrócił się na początku lutego prezydent Bronisław Komorowski. Rzecznik uznała, że ACTA może mieć niekorzystny wpływ na prawa obywatelskie. "Liczne niejasności, stopień ogólności, nieprecyzyjność regulacji sprawia, że w kilku obszarach konkretnych praw człowieka będzie jednak musiało dojść do zmiany prawa, gdyby układ ACTA miał funkcjonować jako wiążące prawo międzynarodowe na terytorium Polski" - oświadczyła wówczas Lipowicz.

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech, Łotwy i Słowenii; nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). (PAP)

agz/ mlu/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)