Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO przyjmuje propozycje tematów badań dot. dyskryminacji

0
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich zaprasza organizacje pozarządowe i środowiska
naukowe do zgłaszania propozycji tematów badań dotyczących dyskryminacji, które przeprowadzone
zostaną latach 2014 i 2015. Zgłoszenia należy składać do 15 lutego br.

Rzecznik praw obywatelskich zaprasza organizacje pozarządowe i środowiska naukowe do zgłaszania propozycji tematów badań dotyczących dyskryminacji, które przeprowadzone zostaną latach 2014 i 2015. Zgłoszenia należy składać do 15 lutego br.

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, tzw. antydyskryminacyjna, nałożyła na Polskę obowiązek powołania niezależnego organu ds. równego traktowania. Od początku 2011 r. funkcję tę pełni RPO. Jego zadaniem jest m.in. promowanie i monitorowanie sytuacji w zakresie równego traktowania, w tym również przeprowadzanie badań dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną.

W dotychczasowych badaniach zamawianych przez RPO poruszane były tematy dotyczące np. przemocy wobec kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnością, obsługi głuchych klientów w urzędach czy dyskryminacji osób nieheteroseksualnych w zakładach opieki zdrowotnej.

W tym roku RPO po raz pierwszy uruchomił otwartą procedurę zgłaszania propozycji tematów badań, które przeprowadzone zostaną latach: 2014 i 2015.

Do konsultacji Biuro RPO zachęca przede wszystkim organizacje pozarządowe, środowiska naukowe, instytucje państwowe. Propozycję może zgłosić każdy - za pośrednictwem strony internetowej RPO.

Informacje o badaniach znajdują się w zakładce www.rpo.gov.pl/badania-antydyskryminacyjne.

Zgłoszenia powinny zawierać ogólny temat proponowanego badania i krótkie uzasadnienie. Szczególnie ważne są obszary, które nie zostały dotąd przebadane i mają istotny wpływ na sytuację w danej grupie społecznej.

RPO podkreśla, że prowadzenie tego typu badań jest niezwykle ważne z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka, ponieważ osoby dyskryminowane bardzo rzadko składają skargi i próbują dochodzić swoich praw. Często wynika to z braku świadomości, że doświadczają dyskryminacji oraz z braku odpowiedniej wiedzy prawnej.

Zgłoszenia należy składać do 15 lutego br.

Wszelkie uwagi i komentarze dotyczące badań antydyskryminacyjnych można kierować na adres: antydyskryminacja@brpo.gov.pl.(PAP)

akw/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)