Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: umożliwić ponowne określanie zdolności do służby w wojsku

0
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do
ministra obrony o zainicjowanie zmian, które umożliwią obywatelom
z orzeczoną niezdolnością do służby wojskowej ponowne badania.
Dotychczas komisje mogą ponownie orzekać o zdolności do służby
tylko w przypadku, jeśli armia potrzebuje uzupełnienia.

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra obrony o zainicjowanie zmian, które umożliwią obywatelom z orzeczoną niezdolnością do służby wojskowej ponowne badania. Dotychczas komisje mogą ponownie orzekać o zdolności do służby tylko w przypadku, jeśli armia potrzebuje uzupełnienia.

Tymczasem niska kategoria przydatności do służby często utrudnia zdobycie pracy - zauważa RPO.

W przekazanym PAP w środę piśmie do szefa MON Radosława Sikorskiego rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski informuje, że otrzymuje skargi obywateli z powodu odmowy skierowania ich przed wojskowe komisje lekarskie w celu ponownego określenia zdolności do służby wojskowej.

Przepisy wprowadzone przez nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony z 2005 roku nie dopuszczają bowiem skierowania na ponowne badania obywateli, uznanych za niezdolnych do służby wojskowej, nawet w przypadku ustania przyczyn orzeczenia niezdolności. Wojskowi komendanci uzupełnień mogą kierować na ponowne badania wyłącznie poborowych i żołnierzy rezerwy "w przypadku istnienia uzupełniających potrzeb sił zbrojnych". Komendanci nie mogą natomiast kierować na komisje tych, którzy dążą do zmiany orzeczenia, "zwłaszcza z uwagi na coraz częściej występujące ograniczenia w ich dostępie do wykonywania niektórych zawodów" - zauważa RPO.

Rzecznik zwraca się do ministra o spowodowanie wprowadzenia do ustawy przepisu umożliwiającego ponowne badania lekarskie i weryfikację kategorii wojskowej na wniosek i koszt zainteresowanych. (PAP)

brw/ bno/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)