Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP sugeruje łagodne nastawienie

0
Podziel się:

RPP utrzymuje łagodne nastawienie w polityce pieniężnej oceniając, że
prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu, jest większe od
prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu - wynika z komunikatu RPP.

RPP utrzymuje łagodne nastawienie w polityce pieniężnej oceniając, że prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu, jest większe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu - wynika z komunikatu RPP.

"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu" - napisano w komunikacie.

RPP ocenia, że aktywność gospodarki pozostaje jeszcze na niskim poziomie, ale widać już symptomy poprawy. "W ostatnim okresie aktywność gospodarcza w Polsce kształtowała się na niskim poziomie, o czym świadczy utrzymujący się spadek produkcji przemysłowej. Jednocześnie pewne przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej oraz wzrost większości wskaźników koniunktury sygnalizują poprawę sytuacji gospodarczej w kolejnych miesiącach" - napisano w komunikacie.

W ocenie RPP inflacja pozostaje na wysokim poziomie, jednak w średnim terminie presja powinna wygasać.

"Do wzrostu inflacji przyczynił się przede wszystkim silny wzrost cen wyrobów tytoniowych wynikający ze zmian podatku akcyzowego oraz dalszy wzrost cen paliw. Utrzymywanie się inflacji na podwyższonym poziomie wynika w znacznym stopniu z dotychczasowych podwyżek cen regulowanych oraz wcześniejszej deprecjacji kursu złotego. Relatywnie wysoki poziom inflacji bazowej wskazuje, że skala osłabienia popytu nie w pełni zrekompensowała efekt wzrostu cen regulowanych i wcześniejszej deprecjacji kursu walutowego" - napisano w komunikacie.

W lipcu inflacja ponownie wychyliła się ponad górne pasmo wahań i wyniosła 3,6 proc.

"W ocenie Rady, w najbliższym okresie inflacja może nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, głównie ze względu na relatywnie wysoki roczny wskaźnik cen żywności oraz cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii. W kierunku utrzymania podwyższonej inflacji może także oddziaływać obserwowany w ostatnim okresie wzrost cen ropy naftowej, częściowo łagodzony przez dotychczasową aprecjację złotego" - napisano w komunikacie.

"Jednak w średnim okresie niska presja popytowa i ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy powinny prowadzić do spadku inflacji" - dodano. (PAP)

map/ ana/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)